Türkiye'nin en iyi haber sitesi

$ zirvede Merkez tetikte

Giriş Tarihi: 15.4.2015
$ zirvede Merkez tetikte

Küresel piyasalarda destan yazan dolar, içeride de 2.6873 TL ile rekor kırdı. Merkez Bankası, 22 Nisan'daki PPK'da döviz faizinde indirim ve TL zorunlu karşılıklarına ödenen faizde ise artışın sinyalini verdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilk faiz artırımını bu yıl yapacağına ilişkin beklentilerle, küresel piyasalarda 12 yılın zirvesine yükselen dolar, içeride de tarihi rekor kırarken, Merkez Bankası, kura karşı ilk adımı attı. Doların altı para birimine karşı değerini gösteren dolar endeksi 99.79 ile 2003 yılından bu yanaki en yüksek seviyesine çıktı. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybının etkisiyle, dolar içeride de 2.6873 TL ile tarihi rekorunu kırdı. Kurdaki yükselişin sürmesi üzerine, dün saat 15.30'da ABD'de ekonomistlere sunum yapacak olan Merkez Bankası, sunumdan bir saat önce, 22 Nisan'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirimin ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını açıkladı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirlerin de ele alınabileceği belirtildi. Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından dolar 2.66 TL'ye kadar geriledi. Dolardaki düşüşte ABD'de perakende satışların beklentinin altında artması da etkili oldu.

FAİZ ARTIRIMI OLMAYACAK

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın şifrelerini değerlendiren Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, faiz artırımının gündemde olmadığının altını çizerek, "Açıklanan önlemler yurtiçi döviz likiditesini artırmaya yönelik. Bankalar, ellerindeki döviz ile çıkışları daha rahat karşılayabilir bu da fiyatlamaların daha sağlıklı olmasına yol açabilir. Buna ek olarak, yapılacak ayarlamaya göre TL piyasasında bir miktar sıkışıklık olacak" dedi.

HEDGE FONLAR YÜKLENİYOR
Avrupa'da tahvil faizlerinde düşüşün sürdüğünü hatırlatan uzmanlar, "Fed faiz artıracak da olsa, eksi faizli Avrupa tahvilleri almak yerine ABD tahvili almak daha cazip hale geliyor. Bu da dolar talebi yaratıyor" değerlend irmesinde bulundu. Hedge fonların agresif alımlarının da piyasayı yönlendirdiğine ve doların geçen hafta TL karşısında yüzde 2.3'lük yükselişine vurgu yapılarak, "Yurtdışında iki yılda elde edilemeyecek kazanca Türkiye'de bir haftada ulaşıldı. Günlük al-satçılar da piyasayı bozuyor" denildi.

YÜKSELİŞİN ANA NEDENİ FED
Doların geniş bantta değer kazanmasının ana nedeni Fed'in ilk faiz artışını bu yıl yaparak diğer gelişmiş ülkelerden faiz konusunda ayrışacağı beklentisi olarak gösteriliyor. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerindeki baskının arttığına dikkat çeken analistler, TL'nin dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 14 değer kaybettiğini, buna karşılık Brezilya Reali'ndeki kaybın ise yüzde 17 olduğunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
$ zirvede Merkez tetikte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN