Mersin 'da temel atıldı

Giriş Tarihi: 15.4.2015
Mersin Akkuyu'da temel atıldı

Mersin'de temeli atılan 22 milyar dolara mal olacak. Enerji Bakanı Yıldız, "10 yıl önce yapsaydık, 14 milyar dolar az ödeyecektik" dedi

'nin Deniz Yapıları İnşaatı temel atma töreni Mersin'de gerçekleştirildi. Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çernobil ve Fukuşima'dan çıkarılan derslerle ve en yeni teknoloji ile Akkuyu'nun inşa edildiğini belirterek, "İnşallah bizden sonraki nesiller burada denize girecekler" dedi. Yıldız, nükleer hedefinden vazgeçilmeyeceğini söyledi.

FUKUŞİMA'DAN DERS ALDIK

Yıldız, liman ve deniz yapılarının temel atılmasıyla birlikte yeni bir sürecin başladığını söyledi. Dünyada elektrik tüketiminin yüzde 11'inin nükleerden sağlandığını, ABD ve Rusya'da oranın yüzde 19 olduğunu kaydeden Yıldız, "Halen ABD'de 100, Rusya'da 39 santral var. Her iki ülkede 5'er tane de inşa halinde" dedi. Almanya'da 17 santralin 8'inin devreden çıkarılırken 9'unun devrede kaldığını ifade eden Yıldız, "Fukuşima aynen Çerbobil'de olduğu gibi nükleer santral teknolojisini etkileyen deneyimlerdendir. Akkuyu da bundan dersini almıştır. Güvenlik diğer bütün yapılardan daha öne geçmiştir" dedi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer Akkuyu devrede olmuş olsaydı, 15 milyon nüfuslu İstanbul'un tüm, Türkiye'nin ise ihtiyacı olan olan elektriğin yüzde 28'ini karşılayabilecekti. 14 milyar dolarlık daha az doğalgaz ithal etmiş olacaktık. 22 milyar dolarlık yekpare bir yatırım yapılacak".

PARİS'TE 7 TANE VAR

Avrupa'nin en önemli turizm merkezlerinin Paris, Londra ve Madrid olduğunu anlatan Yıldız, "Paris'te 50 kilometre alanında 7 tane nükleer güç santrali var. Onların turistine bir şey olmuyorken, bizim turistlerimize de bir şey olmaz. Gerek tsunami gerek deprem gerekse uçak çarpışma testlerini tamamlamış bir yapıdan bahsediyoruz. ÇED çalışması tamamlandı. TAEK'in de inşaat izniyle alakalı evrakı değerlendirecek ve 2016 sonunda inşallah büyük bir temel atma ile çalışmalar tamamlanacak." Santrali yapacak olan Rosatom Başkanı Sergey Kirienko da 10 binden fazla kişinin sahada çalışacağını kaydetti. Kirienko, "Fukuşima'da böyle bir santral olsaydı, hiçbir şey olmazdı" dedi.

'TÜRK AKIMI'NI ENGELLEYENİN GAZINI KESERİZ'
Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı'nı engelleyerek Rus doğalgazının Ukrayna üzerinden transitini korumaya çalışan Avrupalılara tepki gösterdi. Miller, böyle bir durumda gaz sevkiyatını durdurabilecekleri uyarısında bulundu. Prime haber ajansına göre Miller, "Birileri, Türk Akımı'nı da bloke ederek amaçlarına ulaşacaklarını düşünüyorlarsa, bu büyük bir hata" dedi.

Santralde çalışacak kişilerin Rusya'nın en güzel okullarında eğitim aldığını anımsatan Kirienko, 80 kişilik yeni kontenjan için 6 bin kişinin başvurduğunu ifade etti. "Sorumluluğumuzun farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet bize desteği veriyor ve sorumluluğumuz iki kat artıyor. Biz sadece santral yapmıyor, bir sektörün oluşturumasında ön ayak oluyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Akkuyu'da temel atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN