Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğru meslek için MAPP Okyanus'ta

Dünya çapında geçerliliği en yüksek kariyer analiz programlarından olan MAPP, Türkiye'de ilk kez Okyanus Kolejleri'nde uygulanacak. Program, lise öğrencilerini yeteneklerine göre en uygun mesleğe yönlendiriyor

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Doğru meslek için MAPP Okyanus'ta
Okyanus Kolejleri eğitimde gençlerin meslek seçme sıkıntısını çözecek bir uygulama başlatıyor. Dünyada güvenilirliği en yüksek kariyer analiz programlarından biri olarak tanınan MAPP (Motivational Appraisal of Personal Potential) Türkiye'de ilk kez Okyanus Kolejleri'nde uygulanacak. MAPP ile lise öğrencileri, küçük yaşlardan başlayan öğrenim yaşamlarında somut hedefler seçebilecek, yeteneklerine en uygun çalışma alanlarını belirleyebilecek. Uygulamanın detaylarını SABAH'a değerlendiren Okyanus Kolejleri Kurucusu Orhan Özbey "MAPP uzun yıllardır ABD'de uygulanıyor. 71 soruluk bir test. Ortaokul son sınıf, lise 2 ve lise son sınıflara uygulanıyor. Amacımız çocuklarımızın mutlu olabileceği, yeteneklerine en uygun meslekleri seçmeleri. 'Keşfet-eğit-mutlu olsun' hedefiyle yola çıktık. Çocuğun edebiyata yeteneği var ama tıp okuyor. Bu uzun vadede Türkiye genelinde insan kaynağı israfına da neden oluyor" diye konuştu.

ÖNCE ANALİZ YAPILACAK
2015-2016 eğitim-öğretim yılında uygulamaya geçirilecek olan MAPP ile öğrenciler, yetenek ve ilgi alanları keşfedildikten sonra kariyer kulüplerine yönlendirilecek. Hukuk, mühendislik, güzel sanatlar gibi alanlarda oluşturulan kariyer kulüplerinde öğrenciler ilgilendikleri mesleklerin ünlü isimleriyle tanışacak. Özbey "Toplam 12 bin 500 öğrencimizin hem en doğru mesleği seçerek mutlu olmalarını hem de Türkiye'nin ihtiyacı olan alanlara insan kaynağı yetiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

SİSTEM NASIL UYGULANIYOR?
Okyanus Kolejleri'ndeki lise öğrencileri İnteraktif Sistem'den MAPP'yi uygulayabilecekler. 71 sorulu uygulamada her bir maddenin altında 3 ifade bulunuyor. Bunlardan 'en uygun olan' ve 'hiç uygun olmayan' olmak üzere 2 seçenek işaretleniyor. Yaklaşık 15 dakika süren testte 570 meslek var. Online sistemle çalışan MAPP'de her öğrenci adına düzenlenen 'kariyer değerlendirmesi' raporlaştırılıyor. Bu bilgilere de öğrenci ve veliler interaktif sistemden ulaşabiliyor. MAPP raporu öğrencilere, en uygun 20 genel kariyer alanı sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğru meslek için MAPP Okyanus'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN