Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fon akışının yönü Türkiye

Seçim sonrasında büyümenin hızlanacağına dikkat çeken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, popülizm tuzağına düşmediklerini ve enflasyondaki düşüşün süreceğini söyledi

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Fon akışının yönü Türkiye
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonominin temellerinin sağlam olduğunu vurgulayarak, belirsizlikler aşıldıktan sonra fon akışının yönünün Türkiye olacağını söyledi. Şimşek, Türkiye'nin büyüme pozisyonunun iyi olduğunu belirterek, "Seçimden sonra büyüme hızlanacak, yüzde 4 hedefi yakalanabilir" dedi. Dolardaki yükselişin olumlu ve olumsuz yönlerinin olabileceğini aktaran Şimşek, "Reel sektörün kısa vadeli borcu sadece 14 milyar dolar" dedi.

POPÜLİZM YAPMADIK

Maliye Bakanı Şimşek, "Makro Ekonomik Gelişmeler 2015 Ocak-Mart dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri" toplantısında gündemi değerlendirdi. Bakan Şimşek, popülizm tuzağına düşmediklerini, vatandaşın da bu tür vaatlere prim vermediğini kaydetti. Şimşek, 2015 yılında reel ekonomiye destek için açıklanan tüm tedbirlerin popülizm olmadığını vurgulayarak, paketlerin maliyetinin 4 milyar 250 milyon lira olduğunu ifade etti.

ENFLASYON DÜŞÜŞTE

Enflasyonda düşüşün devam ettiğini belirten Şimşek, gıda fiyatlarının bu eğilimi sınırladığını hatırlattı. Şimşek, "Çekirdek enflasyon yüzde 7.1'e düştü. Enflasyon yüzde 5'in altına kalıcı şekilde çekilecek" dedi. Geçen yılın ilk çeyreğinde 12.5 milyar lira olan faiz dışı fazlanın bu yılın aynı döneminde 12.7 milyar liraya çıktığına işaret eden Şimşek, "Yılın ilk çeyreğine faiz gideri yığıldı. 4 milyar liralık fazladan faiz harcaması söz konusu. Yılın ikinci yarısında daha az faiz gideri olacak. Bütçede disiplin devam ediyor" dedi.

TALİH KUŞU İKİNCİYE GİDİYOR
Bakan Şimşek, Milli Piyango ihalesini kazanan şirketin süre uzatımı talebinin hatırlatılması üzerine, "Bir süre uzatımı olmayacak. İhalede ikinci olanla süreç başlayacak" dedi. Geçen yılki ihalede 275 milyar dolarla en yüksek teklifi veren Net-Hitay Grubu lisans sözleşmesini imzalamadı. En yüksek ikinci teklifi ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fon akışının yönü Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN