Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrol fiyatları düşüşe geçti

Petrol fiyatları 2 dolar daha geriledi. Gün içinde 64 doları aşan Brent petrolün fiyatı, Suudi Arabistan tarafından gelen açıklama sonrası 62 dolara indi

Giriş Tarihi: 20.4.2015 23:36 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 23:44
Petrol fiyatları düşüşe geçti
Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin Nisan'da rekor seviyelere yakın düzeyde olduğunu açıkladı. Naimi, dünyanın en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin Nisan ayında "yaklaşık 10 milyon varil" olduğunu belirtti.

Petrol fiyatları ABD'de petrol kuyularının sayısının 2010'dan beri en düşük seviyeye inmesinin ardından 64 doların üzerine çıkmıştı.

O PROJE PETROL FİYATLARINI UÇURUR

Suudi Arabistan'ın, petrol üretimini kısmama konusundaki kararlı duruşunu tekrar gözden geçirebileceği ifade edildi.

Rusya ve Venezuela gibi büyük petrol üreticisi ülkeler ile Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) arasında geçen hafta yapılan görüşmeleri AA muhabirine değerlendiren Amerika'da bulunan Rice Araştırma Üniversitesi'nden Enerji Analisti Jim Krane, "Büyük petrol üreticileri arasındaki görüşmeler devam edecek gibi görünüyor. Yakın zamanda Suudilerin kararlarını gözden geçirmeye başladıklarını görebiliriz" dedi.

Krane, düşen petrol fiyatları nedeniyle Rusya ve Venezuela'nın büyük zarar ettiğini belirterek, "Bu kötü ekonomik ve siyasi gidişat durmazsa, Suudi Arabistan'ın petrol üretimini kısmamak konusunda direnci kırılabilir" ifadesini kullandı.

Brüksel merkezli Avrupa Politika Merkezi Enerji Uzmanı Marco Giuli de OPEC ülkelerinin yüksek petrol fiyatları istediğine işaret ederek, Rusya'yı rahatlatacak fiyatın varil başına 90 dolar olacağını savundu.

Giuli, İran ile Suudi Arabistan'ın petrol fiyatları konusunda adeta 'savaş' halinde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"OPEC dünyada üretilen petrolde eskisi kadar hakimiyet sahibi değil ve Suudi Arabistan OPEC'in en etkili ülkesi. Suudiler 'evet' demezse üretimde değişim olmaz ancak onların da ani bir karar değişimiyle üretimi kısıtlayacağını düşünmüyorum. Özellikle son zamanlarda petrol piyasası tam bir karmaşa içerisinde. Çünkü, ileri tarihlerde fiyat artışı bekleniyor ve bu sebeple üretilen petrol depolanıyor. Yani biri üretimi keserse, diğeri depoladığı petrolü çıkarıp o açığı kapatabilecek durumda."

İran'dan OPEC'e çağrı

İran Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene, geçen hafta, OPEC'in hazirana kadar üretim kotasını en az yüzde 5 kısması gerektiğini söylemişti. Zengene, OPEC'in en muhafazakar üyesinin bile petrol üretiminin günlük 30 milyon varili aşmaması gerektiğini ifade etmişti.

Geçen yılın son aylarında Rusya ve Venezuela, Suudi Arabistan'ın petrol üretimini kısıtlaması yönünde çağrıda bulunmuş, Suudi Arabistan buna karar verebilecek tek ülke olmadığını öne sürerek isteği reddetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol fiyatları düşüşe geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN