Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 milyonluk Ar-Ge güneşi Kütahya’da açtı

Türkiye'de şehirler hızla güneş enerjisiyle tanışıyor. Son durak Kütahya oldu. 100 milyona mal olacak dev santral aynı zamanda enerji araştırmalarına üs olacak

Giriş Tarihi: 21.4.2015
100 milyonluk Ar-Ge güneşi Kütahya’da açtı
Kütahya'nın ilk güneş santrali mucit ve çevik KOBİ'lerin girişimiyle hayata geçiyor. Yaklaşık 50 yıldır Kütahya'da ticaret yapan Erden Grup, bölgenin enerji politikasına çok önemli katkı sağlayacak olan güneş enerjisi yatırımı için 100 milyon lira ayırdı. Şirketin kuracağı santralin 100 MW kapasitesinde olması hedefliyor. Yatırım klasik güneş enerjili santrallerden de Ar-Ge yatırımlarıyla ayrışmayı planlıyor. Termal kaynakları ile tanınan Kütahya'da rüzgar, güneş ve termal enerjini harmanlanacağı entegre yatırımlar planlıyor. Bugüne kadar ağrılıklı olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Erden Grup'un Yönetim Kurulu Başkanlığını Ahmet Yalçın Erden yapıyor. Bir aile şirketi olan Erden Grup'ta yönetim kurulu üyeleri ise Derya Erden Çerkeş ve Necdet Erden bayrağı taşıyan iki isim.

BAKAN HEDEFİ ÜÇ KAT ARTIRDI

Erden Grup olarak her yıl bir yatırım yapma kararı aldıklarını söyleyen Necdet Erden, "Bu kararın ardından sektör arayışına girdik. Türkiye'nin enerji konusunda yatırıma ihtiyaç duyduğunu analiz ederek güneş enerjisine yöneldik" dedi. Yatırım hedeflerine hükümetten de büyük destek aldıklarını belirten Erden şöyle devam etti: "Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye bu konuda yatırım yapacağımızı söyledi. İlk hedefimiz 30 megawatt enerji üretmekti. Bakan Zeybekci ise bu yetersiz kalacağını söylemesi üzerine yeni hedef 100 megawatt olarak belirlendi."

ALANINDA AR-GE ÜSSÜ OLACAK

Kütahya'da yenilenebilir enerji alanında yapılacak en büyük yatırım noktasında çok yönlü bir Ar-Ge çalışması başlattıklarını da anlatan Erden, "Önümüzdeki aylarda fiilen üretime başlayacağız. Yatırımımız Kütahya'da olacak. Uzman bir ekipten oluşan kadro kuruldu. Yenilenebilir enerji konusunda çığır açacak teknolojiler üzerine çalışıyoruz" diye konuştu.

İNOVASYON TURU

DenizBank'tan esnafa bahar fırsatı
Esnafın ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler geliştiren DenizBank, baharın gelmesi ile birlikte yeni bir kredi kampanyasını esnafın hizmetine sundu. Geri ödemelerin 3 ay ertelendiği ve 250 bin TL'ye kadar 36 aya varan vadelerle kredi imkânının sunulduğu kampanya kapsamında, esnafa günlük bankacılık işlemlerini içeren Mini, Midi, Maksi tarifelerinden faydalanma avantajı da sağlanıyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, "Bahar ile birlikte esnafa bolluk, bereketi getiriyoruz. DenizBank olarak KOBİ'lerin ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

Erişler'den yerli noodle markası
50 ülkeye 230 bin ton un ihraç eden Erişler Gıda, 2014'ü 100 milyon dolarlık ihracat geliriyle kapattı. Erişler Gıda, geçtiğimiz yıl pazara sunduğu ilk yerli noodle markası Nudo'yu Türkiye'de üretmek için kolları sıvadı. 2014 yılında 440 milyon TL ciro hedefini aştıklarını söyleyen Erişler Gıda Perakende Grubu Genel Müdürü Abdullah Eriş, Türk damak zevkine göre imal eden ilk yerli noodle Nudo'yu Türkiye'de üreteceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 milyonluk Ar-Ge güneşi Kütahya’da açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN