Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı TV evin merkezine yerleşti

Her akıllı televizyonun artık kablosuz internet bağlantısı var. Anteni veyaakıllı işlemcisi olmayan TV’nin bunları akıllı kutudan alması mümkün. Akıllı TV’ler artık hem tabletlerle hem de akıllı telefonlarla konuşuyor. Telefonda izlediğiniz içeriğe anında kablosuz olarak TV’den devam edebiliyorsunuz

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:09 ABONE OL
Akıllı TV evin merkezine yerleşti

T elevizyonun ilk renklendiği günlerde Dallas dizisi için ekran karşına geçen mahalle halkının meraklı bakışlarını unutamam. 51 ekran Sony televizyon o dönem için en havalı ev elektroniği cihazıydı. Aslında yeni gelen bir televizyonun kutusu, köpükleri ve kokusu da belleğimde kalmış. Renkli ekranlardan sonra en çok dikkat çeken şey uzaktan kumanda olmuştu. Hayatımızın en sihirli cihazı oldu. Değiştirecek çok fazla kanal olmasa da sesi görüntüyü uzaktan ayarlamak çok heyecan vericiydi. Hatta dedemin kumandayı keşfedene kadar oynadığımız oyun bizi çok güldürürdü.

KUMANDA TELEFONLAR

Aslında o günden bugüne kumandaların yapısının çok fazla değiştiğini söylemek yalan olur. Boyu küçüldü, büyüdü, dokunmatik ekrana kavuştu ama yine de büyük değişim mobil cihazlarla oldu. Akıllı telefonlar ve tabletler artık uzaktan kumanda gibi. Her TV markası kendi telefonuyla uyumlu bir dil geliştiriyordu. Ancak ortak internet dili de yardımcı oluyor. Farklı teknolojiler kullanılsa da akıllı telefonlar kablosuz olarak TV'leri yönetebiliyor. Her mobil işletim sisteminin farklı bir erişim olanağı var. Aslında hepsi tek işletim sistemi ile tüm cihazları kullanmayı mümkün kılmak istiyor. Apple iOS, Microsoft Windows ve Google Android işletim sistemiyle televizyonları akıllandırıp kullanmak istiyor. İnternet bağlantısı, akıllı uygulamalar, internet yazılımları ile bilgisayar yutmuş akıllı televizyonlar sahneye çıkıyor. Yıllar boyunca incelen, ucuzlayan ve üçüncü boyut kazanan televizyonlar şimdi de Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar ve cepte kullandığımız uygulamalar ile internet bağlantısıyla akıllanmaya başladı. Televizyon ekranları da cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar gibi teknoloji firmalarının akıllı uygulama ve sosyal paylaşım ağlarını koşturduğu yarışa sahne oluyor.

TV EKRANI YARIŞIYOR

Televizyonlardaki teknoloji yarışı incelik ve görüntü kalitesinden akıllı uygulamalara dönmeye başladı. İncelik konusundaki gelişmeler tüketiciyi artık eskisi kadar ilgilendirmiyor. Bilgisayar, tablet ve cep telefonu ekranına daha çok bakan kullanıcıları yeniden televizyon ekranına çekmek isteyen üreticiler YouTube, Facebook ve Twitter gibi internet devleriyle işbirliği yapıyor. Bu işbirliği TV ekranına bakma süresini artırırken rakiplerine göre daha iyi fiyat sunma şasını da yakalamış oluyor.

Akıllı kutu desteği

Televizyonlarda meydana gelen değişimler bizi yeni cihaz kararı verirken zorluyor. 2 - 3 yıl önce aldığı televizyon akıllı değilse kullanıcı ne yapsın? Bunu dert etmeye gerek yok. Artık akıllı televizyon kutuları hem internet hem de yayını istediğin zaman izleme sorununu ortadan kaldırıyor. Tek derdimiz akıllanan ekranı kendimize göre şekillendirmek oluyor. Akıllı kutular televizyona HDMI kablo aracılığıyla kolayca bağlanıyor.

Televizyon seçerken

Enerji tüketimi: Elektrik fiyatları artıyor. Enerji tüketimini düşürmek için fazla büyük ekran kullanmayın. Bağlantılar: USB, HDMI, kablosuz bağlantı seçeneği bol televizyon olsun. Playstation oyun konsolunda USB belleğe ve HDMI girişine ihtiyaç var. İnternet TV: Artık her televizyonun ya akıllı kutu ya da doğrudan TV ekranıyla internete bağlanması talep ediliyor.

Artık televizyonda bir programı istediğin an ve yerden izlemek mümkün. İnternet TV uygulamaları dizileri, filmleri istediğin zaman izleme olanağını kumandanın ucuna taşıyor. Tamamen kişisellleştirilmiş ekranlar tıpkı akıllı cep telefonu gibi istediğiniz film, dizi, maç heyacanıyla açılıyor. İstediğiniz uygulamaları kullanıyorsunuz. Eskiden sadece bilgisayar ekranında görmeye alışık olduğumuz Facebook, Twitter veya Youtube uygulamaları artık televizyon ekranlarının da müdavimi olacak.

Sosyal olsun: Artık kullanıcıların bir elinde kumanda diğer elinde akıllı telefon var. Telefonda beğendiği diziyle ilgili düşüncülerini facebook veya twitter üzerinden paylaşıyor. Hatta varsa akıllı kutu ve televizyonun sosyal ağ özelliği bunun üzerinden de paylaşımlar devam ediyor.

Zamandan bağımsız: Artık televizyonda yayın saatine bağımlılık kalmadı. İsterseniz yayını bir kaç dakika geri alabiliyorsunuz. Eğer isterseniz izleyemeyeceğiniz bir programı rahatlıkla kaydetmek mümkün. Yani saate bağlı yayın izleme dönemi tarihe karıştı.

Bana özel olsun: Artık kendi televizyon kanalınızı inşa etme zamanı geldi. İzlemediğimiz yayınların esiri olmaktan kurtuluyorsunuz. Kendi yayın planınızı yapıp ona sadık kalabilirsiniz. İstediğiniz programları internet üzerinden seçip kendi yayın çizelgenizi oluşturuyorsunuz.

İstediğin yerde: Televizyon kanalları sadece TV ekranına bağımlı olmaktan kurtuldu. Artık 4 farklı ekrandan izlediğiniz bir yayını TV ekranı karşısına oturmadan takip edebiliyorsunuz. Dizinikzi bu sayede kaçırmıyorsunuz. Bunlara yakın dönemde otomobillere takılan ekranlar da eklendi.

Video servisleri artıyor

Evlerdeki internet hızının artması televizyonlardaki video servislerinin kalitesini, çeşitliliğini ve izlenme süresini de artırıyor. YouTube, Facebook ve Google TV, Apple TV gibi uygulamalar internet hızı arttıkça daha sık ve daha çok kişi tarafından kullanılıyor. Hızlı internet bağlantısının evlerde kullanımı arttıkça tek yönlü uydu hizmeti veren şirketlerin şansı azalıyor. Hızlı internet bağlantısı tüketici davranışlarını izleyen ve hedefe yönelik reklam hizmetleriyle TV hizmetini ABD'de Netflix, Türkiye'de DigiturkWebTV, Tivibu gibi servisler hızlı internet bağlantısı sayesinde yaygınlaşıyor.

Ölçümleme derdi bitiyor

Türkiye'de de zaman zaman tartışma konusu olan izlenme oranlarıyla (reyting) ilgili anlaşmazlıklar hızlı internet bağlantısı ile sona eriyor. Kullanıcılar daha geniş izleme olanakları ve reklamlarla ucuzlayan içerik servisleriyle tanışırken, zaman kavramından bağımsız yayınları izliyor. Her yayıncı ve yapımcı izlenirlik oranını internet üzerinden rahatlıkla görebildiği için reyting tartışmaları da son buluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı TV evin merkezine yerleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN