Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankalar risklerin üstesinden gelebilir

Bankacılık sisteminin, son yıllardaki hızlı büyümeye rağmen aktif kalitesini koruduğuna dikkat çeken ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, “Güçlü sermaye düzeyi de risklerin üstesinden gelebilme gücünü teyit ediyor” diye konuştu.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:56
Bankalar risklerin üstesinden gelebilir
Türkiye ekonomisinin, son 30 yılda önemli bir değişimden geçtiğini belirten ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, 2001 krizi sonrası uygulamaya konulan ekonomik program ve bankacılık sisteminin yeniden yapılanma sürecinin, bugüne kadar uzanan dönemdeki performans üzerinde belirleyici olduğunu söyledi.

YABANCI TERCİH ETTİ

Makro göstergelerdeki genel normalleşme eğiliminin özellikle son 10 yıla damga vurduğunu hatırlatan Abay, "Öte yandan, kamu sektöründeki mali disiplin yanında bankacılık sistemi, son yıllardaki hızlı büyümeye rağmen aktif kalitesini koruyor ve güçlü sermaye düzeyi, risklerin üstesinden gelebilme gücünü teyit ediyor" dedi. Türk bankalarının gerek kurumsal yapılarında, gerekse sundukları hizmet ve ürün kalitesinde önemli değişiklikler gerçekleştirdiğini kaydeden Abay, "Piyasaya yönelik politikalar ve daha liberal hale gelen finansal sistemin bir sonucu olarak, pek çok yabancı yatırımcı da Türk bankacılık sektörünün gelecek potansiyeline yatırım yapmayı tercih etti" diye konuştu.

MOBİL BANKACILIK 5'E KATLANDI

Dünyadaki dijital dönüşümün Türkiye'de de çok büyük bir hızla yaşandığını hatırlatan Abay, Türkiye'nin genç nüfusuyla teknolojik gelişmelerin en hızlı şekilde kabul edildiği ülkelerden biri olduğunu söyledi. Türk insanının teknolojiye adaptasyon kabiliyetinin bankacılık sektörünün dijitalleşmesine de önemli katkı sağladığını vurgulayan Abay, "Bankaların kullandığı kanallar arasında organik büyüme rakamı en yüksek olan kanal olarak 'mobil' öne çıkıyor. Bizim de ING Bank olarak, mobil bankacılık kullanıcı sayımız son 1 yılda 5 katına çıktı. Mobil bankacılığı kullanan müşterilerimizin dijital kanallarımızı kullanan aktif müşterilerimiz içindeki payını yüzde 58'e ulaştırdık" dedi. "ING içerisinde en fazla fikir ve model ihracatı yapan ülkeler arasındayız" diyen Abay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Global bir marka olacağına inandığımız ParaMara, ING Grubu tarafından da büyük bir heyecanla karşılandı ve daha başlangıç seviyesinde ING Grubu'nun inovasyon fonundan yaklaşık 1 milyon Euro fon almayı başardı. Bundan sonraki adım olarak da diğer ING ülkelerine ParaMara'nın ihraç edilmesi gündeme geldi. Kahramanmaraş Operasyon ve Çağrı Merkezimiz bizim bankacılık üssümüz. Burasının bankacılık ihracatının başlangıç noktası olacağına inanıyorum. Bankacılık sektöründe yurtdışına bu büyüklükte hizmet sağlayan ilk banka olma hayalimiz var."

KOLAY BANKACILIK MODELİ

2014'ün kendileri için iddialı bir yıl olduğunu ifade eden Abay, "Yatırım dönemi olarak nitelendirdiğimiz dönem sonrası, çalışmalarımızın meyvesini almaya başladığımız, bankacılığa yeni bakış açısı getirmek üzere ciddi adımlar attığımız bir dönem oldu. İş yapış biçimimizi 'kolay bankacılık' modeline taşıdık ve konumlandırmamızı 'bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi' olarak belirledik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar risklerin üstesinden gelebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN