Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışmamışsın otur, sıfır!

CHP'nin seçim beyannamesi iş dünyasından sıfır not aldı. İşadamları "Çalışılmadan hazırlanmış, ayakları yere basmıyor, üretime teşvik yok, nasıl istihdam yaratılacak" diyor

Çalışmamışsın otur, sıfır!
CHP lideri Kemal Kılıçdaoğlu'nun hafta sonu açıkladığı seçim beyannamesinde üretim ve yatırıma yer verilmemesi iş dünyasının tepkisini çekti. Beyannamede tek bir kelime yatırım sözü geçmediğini vurgulayan işadamları, "Çalışılmadan alelacele hazırlanmış, ayakları yere basmıyor, yatırım yok, istihdam nasıl yaratılacak" dedi. Beyannamede reel sektöre yönelik hiçbir çözüm bulunmamasını ağır sözlerle eleştiren iş dünyası, kredi kartı borçlarının yüzde 80'inin silinmesi, emekliye iki maaş ikrâmiye gibi vaatlerin ayaklarının yere basmadığını ve gerçekçi olmadığını belirtiyor. Kılıçdaroğlu'nun çözüm sürecini gündemine dahi almaması da eleştirilen bir diğer konu oldu. İşadamları, programın popülist yaklaşımlar içerdiğini belirterek, yapısal sorunların çözümüne katkı sunulmadığını belirtti.

Altınbaş Holding Onursal Başkanı Ali Altınbaş: Kılıçdaroğlu'nun uçuk vaatleri keşke gerçekleşse de Mehmet Şimşek'in dediği gibi ben de CHP'ye oy versem. Reel sektöre teşvikle ilgili hiçbir madde yok. Aslolan üretimi artırmak, borç silerek bir yere varılmaz. Pasta büyümedikçe, sosyal politikalar kesinlikle başarılı olmaz.

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Burç Baysal: Türkiye bu tür çılgınlıkları 1990'lı yıllarda çok fazla gördü. CHP'nin vaatleri bize yeniden o günleri hatırlattı. Kaynak net olarak ortaya konmadan verilen her sözü seçim yatırımı olarak görüyorum. Bol keseden vaatte bulunulduğu için programın ayakları yere basmıyor. Bana göre bu programın en büyük eksiği üretim ayağının olmaması. Reel sektör ve bölgeye yönelik teşvikler düşünülmemiş ya da gözardı edilmiş. Bu nedenle vatandaşlar da olumlu bakmıyor.

TÜSİAD Haysiyet Divanı Üyesi Mehmet Şuhubi: Kılıçdaroğlu'nun programı, her seçim döneminde rastlanılan sıradan vaatlerle dolu. Halk bunu görüyor. Programda yapısal sorunların çözümü, reel sektörün üretime yönlendirilmesi ve çözüm süreci gibi konular yok. Yani pek çalışılmamış. Bu açıdan çok zayıf buldum. Üstünkörü hazırlanmış.

Tarkan Kadooğlu/Kadooğlu Hold. YKB. eski TÜSİAD Yön. Kur. Üyesi CHP'nin beyannamesinde ekonomiye geniş yer ayırması iş dünyası için olumlu karşılanabilir. Vaatler arasında kimsenin ilk başta itiraz edemeyeceği noktalar elbette var. Türkiye'de kurumsal olarak güçlü iş örgütleri, sendikalar, meslek kuruluşlarıyla istişare edilerek ekonomi ile ilgili vaatlerde bulunulması daha doğru olur. Böylece ayakları yere basan bir beyanname hazırlamış olursunuz. Aksi takdirde programınızın ayakları yere basmaz.

Sabah: İBRAHİM ACAR / BETÜL ALAKENT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışmamışsın otur, sıfır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN