Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en büyük bal merkezini kuruyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:45
Dünyanın en büyük bal merkezini kuruyor
Bu yıl 35'inci yaşını kutlayan Altıparmak Gıda, sahip olduğu "Balparmak Balbilim Merkezi" ile Türkiye'nin en kapsamlı ihtisas laboratuvarlarından birine sahip. Şirket, şimdi ise dünyanın en büyük bal merkezini kuruyor.

Sabah'ın 30'uncu yılını kutladığı 2015, Altıparmak Gıda'nın da 35'inci yaşını doldurduğu bir yıl. Altıparmak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, 30 yıl önce gıda sektörünün genelinde olduğu gibi balda da henüz kayda değer bir markalaşmadan söz edilemeyeceğini söyledi. Markasız, açıktan bal satışının pazara hakim olduğunu belirten Altıparmak, "30 yıl boyunca sektörümüz büyüdü, güçlendi" dedi. Bugün toplam bal ve arı ürünleri pazarının yaklaşık 500 milyon dolarlık bir hacme ulaştığını, ambalajlı balın ise bunun ancak 200 milyon dolarını oluşturduğunu kaydeden Altıparmak, "Tüketicilerimiz bal konusunda bilinçlendikçe, ambalajlı bal pazarı ambalajsız ürün karşısında büyümeye devam ediyor. 2010- 2013 arasında ambalajlı balların hane penetrasyonu yüzde 15 oranında arttı" diye konuştu.

ENDEMİK BİTKİ ÖRTÜSÜ

Türkiye'nin dünyadaki endemik bitki örtüsünün 8'de 3'üne ev sahipliği yaptığı bilgisini veren Altıparmak, "Özellikle çam balı Türkiye için çok önemli bir değer. Dünyanın en güzel çam ormanlarına sahip Ege bölgesi sayesinde ülke olarak dünya çam balı üretiminin yüzde 95'ini gerçekleştiriyoruz" dedi. Tüm bu avantajlara rağmen Türkiye'deki kovan başı verimliliğin istenen düzeyde olmadığını vurgulayan Altıparmak, şöyle devam etti: "Türkiye'de verimlilik kovan başı 17 kilogram seviyesinde. Bu değer Meksika'da 27, Çin'de 33, Arjantin ve Macaristan'da 40, Avustralya'da 55, Kanada'da ise 64 kilogram. Türkiye'nin uluslararası arenada üst seviyelere çıkabilmesi içi sahip olduğu bu potansiyeli arkasına alıp, kovan başı verimliliğini artırması gerekiyor." A l t ı p a r m a k , "Bünyemizde yer alan Balparmak Balbilim Merkezi Türkiye'nin en kapsamlı, Avrupa'nın ise ilk 4 bal ihtisas laboratuvarlarından biri olma özelliği taşıyor" dedi. Mevcut tesislerinin şu anda balda Türkiye'nin en büyüğü konumunda olduğunu ifade eden Altıparmak, yeni bina tamamlandığında ise dünyanın en büyük bal merkezi olacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en büyük bal merkezini kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN