Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasta kurukları tarih oldu

Sağlıkta büyük dönüşüm atağı ile hasta muayene kuyrukları tarih oldu. Tedavide kamu hastaneleri özel hastanelerle yarışır hale geldi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:58
Hasta kurukları tarih oldu
Türkiye'de sağlıktaki dönüşüm dünyada bir çok ülkeye örnek oldu. Bir zamanlar sabah 04.00'te hastaneye gelip kuyruğa giren ve 6 ayrı kuyrukta muayene olabilmek için çile çeken hastalar şimdi özel hastanelerle yarışan kamu hastanelerinde randevusunu internetten veya 182 randevu hattından alıp sırada hiç beklemeden doktoruna muayene olabiliyor. Bir zamanlar kalp ameliyatı olabilmek için ABD'ye giden hastalar şimdi kamu hastanelerinde robotik cerrahi operasyonlar ile ameliyat oluyor. Kalp naklinde bile dünya ile yarışan Türkiye'de kadın doğum hastanelerinde de hamilelere plates dersleri, evde bakım hizmetleri dahi veriliyor. Eğitim araştırma hastaneleri son sistem teknolojik cihazlarla tanı konuyor. Sağlıkta büyük değişim olarak nitendirilen atağı hastane yöneticileri '15 yıl sağlıkta dönüşüm dönemi. Yeni Türkiye'nin sağlık dönüşümü' olarak adlandırıyor. İstanbul'da 3 büyük hastanenin yöneticileri 15 yılda sağlıktaki büyük değişimi şöyle anlatıyor:

İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri ve Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi E.A.H. Yöneticisi Prof. Dr. İhsan Bakır:

KALP NAKİLLERİNDE DÜNYA İLE YARIŞIYORUZ

"İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi'ni 1993 yılında bitirdim. Asistanlığımı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde yaptım. İntörn doktor iken Cerrahpaşa'da sabahın 04.00'de insanlar muayene olabilmek için kuyruğa girmeye başlarlardı. Sağlık karneleri vardı. Fotokopi kuyrukları, reçete kuyrukları vardı. Şimdi internetten 182 randevu hattından randevular belirleniyor. Her poliklinik önünde dijital sistem var. Sırası gelen hasta muayneye giriyor. E-reçete ile vatandaşın işi daha da kolaylaştı. Yurt dışından kalp kapakçığı ithal ediliyor. 1980'li yıllarda eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kalp ameliyatı olabilmek için ABD'ye gitmişti. Şimdi kalp nakillerini biz yapıyoruz. Yurtdışında Amerika ve Avrupa'da hangi teknoloji var ise bizde de var. Hasta istediği doktoru seçme hakkına sahip. Artık hastanemizde kalp nakli bile yapıyoruz. Hastane kuyrukları gariban vatandaşın çilesiydi. Şimdi robotik cerrahi ile açık kalp ameliyatları yapıyoruz. Özel hastanelerle yarışıyoruz."

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Özgür Yiğit:

SON SİSTEM TEKNOLOJİK CİHAZLARLA HİZMETTEYİZ

"İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdim. Cerrahpaşa'da Kulak burun boğaz ihtisasımı yaptım. 1990 yıllarıydı.O yıllarda teknoloji çok gerideydi. Sabah 04.00'te insanlar muayene olabilmek için sıraya girerdi. O yıllar kuyruklar meşhurdu. Gün içerisinde fotokopi, katkı payı, kayıt, poliklinik, reçete onayı, numara kuyruğu olmak üzere 6 kuyruğa girerlerdi. İnsanlar hastaneye gelip, daha çok hasta oluyorlardı. Kargaşa vardı. Çünkü Bağ-Kur, devlet memuru ve SSK'lı ayrı ayrı hastanelerden hizmet alıyordu. SGK ile birlikte sosyal güvenlik ağı birleşince sağlıkta büyük bir atılım yapılmış oldu. Ben 10 yıldır hastane yöneticisiyim. Samatya adıyla SSK Hastanesi olarak hizmet verirken yine bu hastanedeydim. O yıllarla bu yıllar arasında büyük fark var. Eskiden ultrason görüntüleme hizmetleri için 5-6 aya varan randevular veriliyordu. Şimdi öyle mi hiçbir tetkikte randevu süreleri bir haftayı geçmiyor. Bazıları aynı gün içerisinde yapılıyor. Son sistem teknolojik cihazlarla çalışıyoruz. Kanser tarama cihazımız var. Kanser, tanı ve teşhisinin en iyi şekilde yapıldığı bir hastaneyiz."

Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Erol Kısmet:

KONTROLE GELMEYEN GEBEYE GİTME DÖNEMİ


"Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden mezun oldum. Aynı hastanedede çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerine ihtisasımı yaptım. Ve geçen yıl Ağustos ayında doğduğum hastane olan Süleymaniye'ye hastane yöneticisi oldum. Artık sabahın erken saatlerinde muayene kuyruğuna girmek, aylar hatta yıllar sonraya film çekimi için randevu almak, ameliyat günü için aylarca beklemek yok. Kontrolüne gelmeyen gebeye gitmek, aşısına getirilmeyen çocuğu evinde aşılamak var Şimdi yepyeni konforlu, son teknolojik cihazlarla çalışan hastaneler geldi. Biz kadın doğum ve çocuk hastanesiyiz. Bizim hizmet verdiğimiz kişiler kadınlarımız, çocuklarımız, tabi ki gebelerimiz, yeni doğan bebeklerimiz.15 yılda annelerimizin, gebelerimizin, çocuklarımızın sağlık hizmetlerine ulaşabilme olanaklarını arttırdık. Onları uzaktan da izlemeye aldık. Hekimlerimizi bunun için eğittik, gebelerimize de eğitim verdik. Hastaların doktorların doktorluğundan önce sevgisine, ilgisine ve şefkatine ihtiyacı olduğuna inandık. Hastaneye gelemeyecek yaşlı, kronik hastalarımıza evlerinde hizmet vermeyi başlattık. Ülkemizde çok görülen talasemi, kistik fibrozis gibi genetik hastalıklar için riskli bireylerde, hastalık taşıyıcılarında araştırma yapıp hastalıksız çocuk sahibi olabilme imkânı sağlayan genetik tanı merkezi kurduk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasta kurukları tarih oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN