Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yerde süper internet

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:22
Her yerde süper internet

2002’de ADSL altyapısıyla sabit, 2009’da 3G yatırımıyla toplam genişbant hızlı internet kullanıcısını 41.2 milyona taşıyan Türkiye, 4G ve fiber altyapı yatırımlarıyla her yerde 1000 megabit süper internet hedefine koşuyor

Dial-up, yani bakır kablolardan telefon hattıyla eve ulaşan internet servisini hatırlamayan kuşaklar bile var. Ancak Türkiye 90'lı yılların başında internete bağlanmak için bin takla atıyordu. Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında her yerden 1000 megabit (1 gigabit) erişim hedefi var. Evlere 1000 megabit hedefi için fiber yatırımları hız kazanırken, 4G de mobil ortamda süper hızlı internet hedefine koşulacak. Pahalı ve tek başına gürültü kaynağı modemler, 2002 yılında tarih olmaya başladı. Türkiye ADSL internet altyapısına kısa sürede geçerek hızlı internetle tanıştı. Sabit ADSL hat servisi doyuma ulaştı. 2009 yılında başlayan 3G servisi de bugün Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) 2014 son çeyrek verilerine göre 31 milyon insanın internet kullanımı için altyapı sağlıyor. Yine aynı dönem verilerine bakınca 41.2 milyon insanın genişbant internet hizmetinden faydalandığını görüyoruz.

İNTERNET GELİRİ ARTIYOR

Bugün Türkiye'deki telekom şirketleri de sadece ses ve SMS geliriyle değil, internet gelirleriyle de büyümeye devam ediyor. Sabit telefon abonesi ise dünyadaki gelişmelere paralel olarak düşmeye devam ediyor. 13.5 milyon olan sabit telefon abonesi sayısı 12.5 milyona gerilemiş durumda. Oysa fiber internet hizmeti kullanan sayısı yüzde 22 artarak 1.5 milyona yaklaştı. Ancak en büyük artış yine yüzde 26.6 ile mobil internet abonesi oranında oldu. Mobil internet abonesi 31 milyona ulaştı. Elde edilen tolam gelir de 32.2 milyar TL'den 35.5 milyar TL'ye ulaştı. 2002 yılına kadar evine ADSL hizmeti bağlatmak için torpil isteyenlere rastlanıyordu. Şimdi altyapı durumuna bağlı olarak 4-5 farklı hızlı internet alternatifi var.

Türkiye veri merkezine dönüşmeli

Türkiye'nin enerji dışında veri iletiminde de köprü rolünü üstlenmesi için Turkcell ve Türk Telekom gibi şirketler çalışmalar yürütüyor. Türkiye'nin finans, enerji, üretim konusunda yatırım alması için veri merkezi ve iletişim altyapısı konusunda zaman kaybetmeden çalışması gerekiyor. Sadece fiber kabloların geçmesiyle değil, veri merkezi ve veri değişim noktası projeleriyle Türkiye'nin elde edeceği katma değer de artacak.

Belediyeler internet hızını kesmeyecek

Fiber optik yatırımı hızlı internet altyapısının olmazsa olmaz koşulu. Sadece ev ve ofislerdeki internet altyapısı için değil, 4G şebekesi için de baz istasyonlarını birbirine fiber kablolarla bağlamak gerekiyor. Belediyeler elektrik, su gibi temel ihtiyaç haline gelen internet altyapısı için engel çıkarma huyundan vazgeçmek zorunda. Baz istasyonlarından ve fiber yatırımdan yüksek ücret isteyen yerel yönetimlerin önü tıkandı. Altyapı yatırımları şehir veya bölgenin de değerini artırıyor. Hızlı internet altyapısı emlak fiyatlarını bile yukarı çeken bir etken oldu artık.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yerde süper internet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN