Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes Youtube ünlüsü olabilir

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:36
Herkes Youtube ünlüsü olabilir

Andy Warhol’un “Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak” kehaneti artık gerçek olabilir. Sosyal alemin yıldızları, YouTube ekranları sizleri bekler

Youtube'un popülerliği birçok Youtube kullanıcısının internette ünlenmesini sağlamaya devam ediyor. Bu yanıyla Youtube, Pop Art'ın kurucusu sayılan Andy Warhol'un "Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak" kehanetini de gerçekleştirmiş oldu. Kazandıkları ünü, kalıcı hale getirenlerin örnekleri de var tabi. Mesela Youtube kullanıcısı eski resepsiyonist Brooke Brodack, NBC'nin bir programına 18 aylık sözleşme imzaladı. (Collins, Scott 2006 Now she has their attention- LA Times).

Youtube video formatı olarak Flash Video Formatı (flv) kullanıyor. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak takip ediliyor veya bilgisayara flv formatında dosya olarak indirilebiliyor. Yalnız video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmak zorunda. Eklenen video klipler Youtube tarafından otomatik olarak 320x240 pixele küçültülerek Flash Video Format'a dönüştürülüyor. Mart 2008'de bu özelliklere yüksek kalite olarak 480x360 piksel seçeneği de eklendi. Günümüzde ise 720p ve 1080p mevcut, ayrıca en son teknoloji piksel seçeneği olan 4K teknolojisi kullanılıyor.

İÇERİK SİLİNEBİLİYOR

Youtube genel olarak kullanıcıların geliştirdiği içerikler, kişisel ve amatör klipler, video klipler, film, TV programı parçacıkları ve müzik videolarından oluşuyor. Kullanım koşullarına uymayan şiddet, çocuk pornosu gibi içeriklere sahip video klipler kullanıcıların bildirimleri ile Youtube yetkilileri tarafından incelenerek siliniyor. Youtube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ve ayrıca izledikleri klip hakkında yorum da yazabiliyorlar.

Şöhretlerin kimisi kalıcı oldu

Youtube'un bir zamanlar en fazla takip edilen kullanıcısı lonelygirl15'in de gerçekte Yeni Zelandalı bir aktris olan Jessica Lee Rose olduğu ve videolarını birkaç film yönetmeni ile yaptığı kurmaca hikâyelerden oluşuyor. Youtube ünlülerine Psy (Gangman Style), Justin Bieber örnekleri de eklenebilir.

1.65 milyar $'a Google'a satıldı

Video yayınlama ve barındırma sitesi olan Youtube Şubat 2005'te Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim isimli 3 arkadaş tarafından kuruldu. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkan Youtube, Ekim 2006'da Google tarafından 1 milyar 650 milyon dolara satın alındı. Şirket, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındığında bu, Google tarihindeki en büyük satın almalardan biri olarak yerini aldı. Google'ın ödediği 1.65 milyar dolar Youtube çalışanları ve hissedarı olan şirketler arasında paylaşıldı. Youtube'un satın alındığı tarihte aylık ziyaretçi sayısı 70 milyon kişinin üzerindeydi. Bu rakam 2013 yılında aylık 1 milyar tekil ziyaretçiye ulaştı.

Kendi kanalını yapabilirsin

YouTube üyelerinin kanallarını daha uygun hale getirebilmesi için farklı kanal türleri bulunuyor. Bunlar standart Youtuber kanalından deneyimli film yapımcılarının kullanması için geliştirilen Director kanalı hatta müzik eserleri için Musician kanalına kadar geniş ve farklı bir yelpazeye yayılıyor. Ayrıca bunların dışında siteden para kazanabilmek için "Partner Programı" da mevcut. Mayıs 2007'de Youtube, tanınmış üyelerini Youtube Partnerliği'ne davet etmiş, sonradan üyelerin kullanımına açmıştı. Bu programa üyelik için videoların kendi eseriniz olması ve binlerce kez izlenmesi gerekiyor. Youtube video paylaşım sitesi, sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar da yaşamaktadır. Yakın gelecekte de tazminat davalarıyla yüzleşmek zorunda kalacak. Ancak bazı firmalarla yapılan anlaşmalar ile Youtube, bir takım telif haklarıyla korunan videyu yayınlama hakkına sahip olmuştu. Bu anlaşmalara rağmen telif haklarıyla ilgili tartışmalar hâlâ devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes Youtube ünlüsü olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN