İnşaat sektörü ana eksen olmaya devam edecek

Türk inşaat sektörünün yalnız içeride değil dışarıda da gurur verici işlere imza attığını anlatan Eyfel Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Halil Suner, bugünlere kolay gelinmediğine değindi. Suner, “Çiviyi bile ithal aldığımız günlerden proje ihraç ettiğimiz dönemlere geldik. Sektör göğsümüzü kabartıyor” diye konuştu

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:09 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:10
İnşaat sektörü ana eksen olmaya devam edecek
Türk İnşaat firmaları 1970'ten bugüne kadar birçok ülkede sayıları 5 binin üzerinde toplam bedeli 130-150 milyar dolarlık proje gerçekleştirdi. Eyfel Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Halil Suner, bu kapsamda inşaat sektörünün 80 ve 90'lı yılların belirli dönemlerinde ivme kaybetmiş olsa da son 12 yılda daha önce görülmemiş bir hızla ekonominin temel taşlarından biri haline geldiğini söyledi. Her dönemi kendi içerisinde değerlendirmek gerektiğinin altını çizen Suner, "O dönemin gerektirdiği uygulamaları ve dolaylı yoldan oluşturduğu sınırları anlayabilmek, bu iki dönem arasındaki farkları daha iyi analiz etmemizde önemli bir rol oynuyor" dedi.

TALEP DEĞİŞİYOR

Suner şöyle devam etti: "80'li yıllarda, Türkiye'de bir yandan önceki dönemlerden devreden kentleşme ve konut sorunlarına, bir yandan da yeni dönemin sorunlarına çözüm bulmaya çalışıldı. Ancak 2000'li yılların başlangıcında inşaat sektöründe, yeni ve farklı yaşam alanları talebi, farklı nitelikteki birçok teşvik ve büyüyen ekonomiyle birlikte gözle görülür bir devinim kazanarak, klasik yapılar oluşturmaktan ziyade modern ve çağdaş yaşam alanları üretmeye başladı. Bu sayede hem yurtiçi hem yurtdışı talep arttı.Etkileşim içinde hem ekonomi hem inşaat sektörü hem de yapılan işlerin kalitesi her geçen gün büyük bir hızla yükseldi. Halil Suner, son 12 yılda Türkiye ekonomisi ile birlikte yadsınamayacak derecede gelişen inşaat sektörünün, bu büyümede ana eksen olmaya devam edeceğinin altını çizdi. Suner, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında hedeflenen 500 milyar dolarlık hizmet ve ihraç gelirinin beşte birini tek başına gerçekleştirmeyi hedeflediğini anlattı. GÖĞSÜMÜZ KABARDI Bu hedefi gerçekleştirme yolunda devam eden çalışmalar ise her yıl yaşanacak olan toplam ekonomik büyümenin yüzde 2-3'ünü sadece tek başına oluşturacaktır. Yeni Türkiye'de de inşaat sektörü, Türkiye ekonomisi ile el ele vererek, hem bu ülkedeki insanların yaşam kalitesini artırmaya hem de yurt içi ve de yurt dışı projeleri ile herkesin göğsünü kabartmaya devam edecek" diye konuştu. Halil Suner, hem yurtiçi hem de yurt dışında başarıyla gerçekleştirilen birçok projenin altında Türk müteahhitlerin imzasının bulunmasından gurur duyduklarını da vurguladı. Bugünlere kolay gelinmediğini aktaran Suner şöyle devam etti: "Tüm bu başarılar inşaat sektörünün geldiği noktayı gözler önüne serdi. Bu günlere güle oynaya gelinmedi. Örneğin çivinin ithal edildiği dönemlerden bu zamanlara gelmiş bulunmaktayız. Yapılan projede vaat edilen yaşam standartlarının ve tarzının sağlanabilmesi için gerekli hizmetlerin tam olarak verilmesi şart. Yani, site yönetimi, güvenlik gibi satış sonrası hizmetler de artık projeyi gerçekleştiren müteahhitler tarafından yapılmaya başlandı."

Sabah, sektörün hızlı gelişmesinde rol oynadı

Sabah gazetesinin uzun yıllardır sektöre yaptığı katkıyla takdiri hak eden bir yayın organı olduğunu söyleyen Halil Suner, "Sabah, sektördeki gelişmeleri en ince ayrıntısına kadar takip eden ve tüm bu bilgileri geniş okuyucu kitlesine ulaştıran bir
mecra olarak hem sektörün hem de markaların gelişmesinde çok önemli bir yere sahip. Gün geçtikçe sağlamlaştırdığı bu yerini daha da ileriye taşıyacağını düşündüğüm Sabah, yeni Türkiye'de yer alacak inşaat sektöründe çok önemli görevleri üstlenmeye devam edecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat sektörü ana eksen olmaya devam edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN