Kat edilen mesafe göz kamaştırıcı

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:53 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 13:59
Kat edilen mesafe göz kamaştırıcı
Enerji ve otomotivde hızla büyüyen Borusan Holding'in CEO'su Agah Uğur, 1985'te Sabah gazetesinin de kurulduğu dönemle ilgili olarak, "O
dönem 44 bankanın katılımı ile 500 milyon dolarlık sendikasyon kredisi alınması bile gazetelerde manşetti. Gelinen süreç göz kamaştırıcı" dedi

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, Sabah gazetesinin de kurulduğu 1985 yılının Türkiye için her bakımdan önemli gelişmelerin yaşandığı kritik bir yıl olduğunu hatırlatarak, "O dönemin hükümetinin 44 bankanın katılımı ile 500 milyon dolarlık sendikasyon kredisi alması bile gazetelerde manşet olmaya yetiyordu. Türkiye ekonomisi bugün bambaşka bir büyüklükte; özellikle 2001 krizinin ardından kat edilen mesafe göz kamaştırıcı" diye konuştu.


Sabah Gazetesi'nin kurulduğu yıl olan 1985'te Borusan Holding'de yaşanan en önemli gelişmeler nelerdi?

Borusan'ın Kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Asım Kocabıyık'ın BMW otomobillerinin Türkiye distribütörlüğünü alarak Borusan Oto'yu kurduğu yıl 1984. Bu anlamda Borusan tarihi açısından 1985'in en önemli gelişmesinin bugün grubumuzun ana işkollarından biri olan otomotiv distribütörlüğünün kuruluş çalışmaları olduğunu belirtebilirim.


1985'lerin Türkiye'si ile 2015'lerin Türkiye'sini karşılaştırdığınız zaman sizi en çok etkileyen gelişmeler neler?


Aradan geçen 30 yılda Türkiye her bakımdan çok önemli gelişmeler yaşadı. 1985 kritik bir yıl. 12 Eylül sonrası ilk ulusal seçim tarihi 1983; ilk yerel seçimler 1984. Her ikisinden de rahmetli Özal'ın ANAP'ı zaferle çıkıyor. Özal'ın ekonomi alanında en devrimci olduğu dönem. Türk Parasını Koruma Kanunu kaldırılmış; Türkiye hızla ihracata dayalı serbest pazar ekonomisine geçiyor. 1985 KDV'nin başlangıç yılı ve aynı zamanda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın da kuruluş yılı. Bir başka deyişle 1985 Türkiye'nin küresel ekonomi ile entegrasyona doğru adımlarını hızlandırdığı bir yıl; ama tabii daha ekonomimiz çok küçük. Örneğin dönemin hükümetinin 44 bankanın katılımı ile 500 milyon dolarlık sendikasyon kredisi alması bile gazetelere manşet olmaya yetiyor... Türkiye ekonomisi bugün bambaşka bir büyüklükte; özellikle 2001 krizinin ardından kat edilen mesafe gerçekten de göz kamaştırıcı.


SABAH MEDYANIN ANA OYUNCUSU!
Sabah gazetesinin sizin hayatınızdaki özel yeri nedir? Medya dünyasında da önemli rekabetlerin yaşandığı yıllardan geçtik. Sabah gazetesi
sizin için ne anlam ifade ediyor?


Benim kuşağım Sabah gazetesi ile gençlik yıllarında tanıştı. O yıllardaki yayın çizgisi ile rahmetli Özal'ın temsil ettiği liberal ekonomik görüşlere yakın bir gazeteydi ve en önemlisi genç dinamik kadrosu ile Hürriyet gazetesinin başlıca rakibi idi. O yıllardan bu yana Sabah gazetesi bir dizi değişimden geçti. Ancak Türk basınının ana mecralarından birisi olma vasfı değişmedi. Bugün de medyamızın ana oyuncularından biri olarak Sabah benim her sabah muhakkak göz attığım ana mecralardan birisi.


Borusan Holding, 30 yılda nereden nereye geldi? Çalışan sayısı, yaptığı ihracat, satışlar, ciro, yenilikler anlamında neler yaşadı?


1985 yılına gelene değin Borusan, merhum Asım Bey'in yönetiminde zaten ülkemizin önde gelen sanayi gruplarından biriydi. 1990 yılında bugün ülkemizin önde gelen yassı çelik üreticilerinden biri olan Borçelik'i kurduk. Borusan Lojistik şirketimiz 2000 yılından bu yana "entegre lojistik hizmet sağlayıcı" olarak serpilip gelişti ve sektörünün liderliğini üstlendi. Ülkemizin ve Avrupa'nın önde gelen boru üreticilerinden biri olan Borusan Mannesmann bu yıllar zarfında yatırımlarını sadece Türkiye ile sınırlı olmaktan çıkarıp, kendine küresel bir vizyon belirledi. Borusan bugün 7 bin çalışanı, 4.5 milyar dolar konsolide cirosu ve bu rakamın yüzde 25'ini yurtdışı satışlarından elde eden ve Amerika, Avrupa ve Asya'daki operasyonlarıyla güçlü bir grup haline geldi. enerjide hedefimiz 2 bin MW


Borusan Türkiye'yi hangi ilklerle tanıştırdı?

Hangi sektörlerdeki yenilikleri bu gruba borçlu ülke? Kurucumuz ve Onursal Başkanımız merhum Asım Kocabıyık'ın, İstanbul Sefaköy'de 27 çalışanı ile 5 çeşit boru üretmek üzere kurduğu Borusan Boru, bugün Borusan Mannesmann olarak Türkiye, ABD ve İtalya'da bin 250 çalışanı ile 4 bin ürün çeşidi üretiyor. Mesela Borçelik ülkemizin ikinci büyük yassı çelik üreticisi olarak başta otomotiv ve beyaz eşya sektörü olmak üzere imalat sanayimize çok önemli bir mamul girdisi sağlıyor. En yeni iş kolumuz enerjide ise Almanya'nın üçüncü büyük enerji şirketi olan EnBWEnergie Baden Württemberg AG ile ortak olarak kurduğumuz Borusan Enerji EnBW şirketimiz güçlü bir yatırım hamlesi içinde. Bu alandaki hedefimiz 2020'de en az yüzde 50'lik kısmı yenilenebilir olmak üzere, toplam 2 bin MW'lık kurulu güce ulaşmaktır.

İLK ÖZEL ORKESTRAYI KURDUK

Asım Kocabıyık, Ahmet Kocabıyık, Zeynep Hamedi ve Agah Uğur sayesinde Türkiye'nin kültür sanat hayatındaki ilklerden de hangilerini bu gruba borçluyuz?Eğitim, kültür ve sanat ülkemizin kalkınma ve gelişmiş ülkelerle aynı seviyeye gelme mücadelesinin çok önemli boyutlarıdır. Borusan Grubu da bu konuları öncelikli sosyal sorumluluk alanı olarak belirleyerek bugüne dek birçok gelişme sağladı. Asım Kocabıyık'ın başlattığı çalışmalar, önce Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Kocabıyık'ın, sonra da Borusan Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedinin liderliğinde gelişerek sürdü. Ayırdığımız ciddi bütçelerle bu faaliyetlerimizi destekliyoruz. Örneğin geçen yıl Borusan Holding ve Borusan Kocabıyık Vakfı kanalıyla sosyal sorumluluk projelerine 15 milyon dolar kaynak aktardık. Ahmet Kocabıyık "Türkiye'de Devlet Senfoni Orkestrası dışında orkestra yok. Biz neden bu işi yapmayalım" diyerek yola çıktı ve 1993 yılında Borusan Oda Orkestrası kuruldu. 1997'de Türkiye'nin en önemli orkestra şeflerinden Gürer Aykal'a şeflik teklifi götürüldü; Aykal ise "oda orkestrası bize az gelir, filarmoni orkestrası yapalım" dedi. Sonuçta, 1999 yılında Türkiye'nin ilk özel filarmoni orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) doğdu. BİFO bizim için hiçbir zaman iş olmadı. Biz bu orkestrayı sanata ve müziğe yaptığımız bir katkı olarak gördük her zaman ve BİFO da bizi hep gururlandırdı, mutlu etti. 2011 yılında ise yine Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Kocabıyık'ın vizyonu ile Borusan Holding Yönetim Merkezi'nin faaliyet gösterdiği Rumelihisarı'ndaki Perili Köşk'ü 'Borusan Contemporary' adıyla Türkiye'nin çağdaş sanat alanındaki ilk ofis müzesine dönüştürdük.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kat edilen mesafe göz kamaştırıcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN