Kocamaz: Başarılı olmak zorundayız

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:23
Kocamaz: Başarılı olmak zorundayız

Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, “Hepimiz Mersin’in bireyleriysek, gelin hep birlikte Mersin’in ortak paydasında birleselim. Birlikte yönetelim, birlikte büyütelim” dedi.

Mersin Büyüksehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Mersin Il Çevre Düzeni Planı Katılım ve Iletisim Toplantısı',? Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, Sehircilik ve Çevre Il Müdürlügü, kamu kurum ve kurulus, oda, dernek, sivil toplum kurulusları temsilcileri ve Büyüksehir Belediyesi meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, düzenli ve çagdas imar düzenlemeleri ile Mersin'in Türkiye'nin en gelismis kentleri arısında yer alacagını söyledi.

BİRLİKTE YÖNETELİM

Baskan Burhanettin Kocamaz, 'Mersin Il Çevre Düzeni Planı Katılım ve Iletisim Eylem Planı' etkinliklerine saglanacak olan katılımın, tüm aktörler arasında anlasma, uzlasma, isbirligi ve etkilesimin tesvik edilerek, en uygun çözümlerin ortaya konulması açısından çok önemli oldugunu vurguladı. Mersin'in gelecegi ile ilgili herkesin fikrine, olumlu düsüncelerine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kocamaz, "Hepimiz Mersin'in bireyleriysek, Mersin'in ortak paydasında birlesmek ve kentimizi bizden sonraki nesillere daha ileri noktalarda teslim etmek mecburiyetindeyiz. Gelin hep birlikte Mersin'in ortak paydasında birleselim. Birlikte yönetelim, birlikte büyütelim" dedi.

ÇALISMALAR BASLATILDI

Mersin Il Çevre Düzeni Planı Katılım ve Iletisim Toplantısı dogrultusunda Mersin'in imar düzenlemelerinin yapılması için kolları sıvadıklarını söyleyen Baskan Burhanettin Kocamaz, "Mersin-Adana Planlama Bölgesi 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın uygun olarak Mersin 1/50 000 ölçekli Il Çevre Düzeni Planı ve Kent Bütünü Arastırma-Analitik Etüt isinin ihalesi yapıldı ve çalısmalar baslatıldı" diye konustu.

SAHIL DÜZENLEMELERI

Akdeniz ilçesi sınırları içerisinde kalan toplam 11.64 hektar alanın "Kentsel Sit Alanı" ve 42.91 hektar alanın ise "Etkilesim Geçis Alanı" olarak ilan edildigini belirten Kocamaz, "Kentsel Sit Alanı ve Etkilesim Geçis Alanı, Mersin'in geleneksel kent merkezini ve yönetsel merkezini olusturuyor. Kıyı boyunca dogrusal gelisme gösteren Mersin'in önemli ulasım aksları buradan geçmekte, bu alanın yakın çevresinde Mersin Garı, Mersin Limanı ve sahil düzenlemeleri yer almaktadır. Mersin'de sahiller 15-20 katlı evlerle isgal edilmis durumda. Bu isgaller olmasaydı bugün daha saglıklı bir planla gerçeklestirebilirdik" şeklinde konustu.

GÜNEŞ KAYNAKLI ENERJI

Baskan Kocamaz özetle sunları söyledi: Son dönemde yapılan yatırımlar ve büyük projelerle Mersin, enerji üretiminde ön plana çıkmaktadır. Mersin, rüzgâr ve günes enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları yönünden oldukça zengin bir potansiyele sahip olmasına ragmen yakın zamana kadar bu potansiyel yeterince degerlendirilememistir. Bu tarz alternatif enerji yatırımlarına geç baslanmasına ragmen 2014 yılı sonunda, özellikle Mut, Gülnar ve Silifke ilçeleri basta olmak üzere Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerinde, önemli sayılarda rüzgâr ve günes kaynaklı enerji yatırım taleplerinin yogunlastıgı görülmekte, Mersin'in, yeni talepler ile üst sıralara yükseldigi görülmektedir.

MERSİN'DE ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜSÜYOR

MERSIN Büyüksehir Belediyesi, Entegre Atık Sistemi Projesi ile katı atıkları enerjiye dönüstürecek. Kurum bu yolla hem kamu adına yarar saglamayı hem de ekolojik dengeyi korumayı hedefliyor. Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, çöpten elektrik üretimi yapılmasına imkan saglayacak projede geri dönüsümü mümkün olan atıkların ayrıstırılarak ekonomiye kazandırılacagını belirtti. Kocamaz, "Kalan atıklar, çöp sızıntı suları ve arıtma çamurlarını fermantasyon yöntemi ile metan gazına dönüstürerek, kompost ve enerji üretilecek. Böylece ekolojik denge de korunacak" dedi.

METAN GAZINDA BALIK

Proje çerçevesinde metan gazından elektrik üretiminin yanı sıra, topraksız tarım ve balık yetistiriciligi sisteminin de kurulacagına isaret eden Kocamaz, tamamen organik olan solucan gübresi üretimi yapılacagını da bildirdi. Piroliz yöntemi ile atık lastiklerden ve tıbbi atıklardan da enerji üretilecegini dile getiren Kocamaz, "Metan gazından elektrik üretilmesi sonucu açıga çıkan fazla enerji ile topraksız tarım ve balık yetistiriciligi sistemi kurulacak, hal atıklarından solucan gübresi üretimi yapılacak. Metan gazının bir bölümü CNG sistemine dönüstürülerek, çöp transfer araçlarında kullanılacak" seklinde konustu.

ATIKLAR GELIRE ÇEVRILIYOR

1 yılda, yaklasık 414 bin ton nitelikli atıgın bertaraf edildigini ve bu atıklardan 2 milyon 828 bin 559 lira gelir elde edildigini açıklayan Kocamaz, "1 yılda bin 289 ton tıbbi atık bertaraf edilmis ve bu atıklardan 1 milyon 478 bin 058 lira elde edilmistir. Katı ve tıbbi atıkların sterilizasyon ve bertarafından toplam 4 milyon 306 bin 617 lira gelir elde edilmistir" ifadelerini kullandı.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ İLÇELERE DE TASINIYOR

KÜLTÜR ve sanat etkinliklerine büyük önem verdiklerini belirten Mersin Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, kültür seviyesi daha yüksek bir Mersin amaçladıklarını, bu nedenle kültürel faaliyetleri sadece merkeze degil ilçelere de tasıdıklarını söyledi. Kocamaz, düzenledikleri toplantı, konferans gibi etkinliklerle Mersin'de kültür ve sanatı canlandırdıklarının altını çizdi. Ücretsiz tiyatro kursları ile ögrencilere kültür ve sanatı sevdirdiklerini vurgulayan Kocamaz, kültür seviyesi yüksek bir Mersin olusturmak için çaba gösterdiklerini kaydetti.

ENGELSİZ KENT MERSİN

MERSIN'I engellilerin rahatlıkla yasayabilecegi bir kent haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, 1 yıl içerisinde yapılan çalısmalarla engellilerin hayatlarını kolaylastırdıklarını söyledi. Kente kazandırılan 60 yeni otobüsün engellilerin kullanımına uygun olduguna dikkat çeken Kocamaz, "Rampalar ile engellilerimizin artık kentte özgürce dolasabiliyoruz. Hizmet binalarımızı engellilere uygun hale getirerek, hizmette engelleri kaldırdık. Sesli sinyalizasyon sistemi ile görme engelli vatandaslarımızın hayatını kolaylastırdık. Engellilerimiz tekerlekli sarj durakları ile durmadan gezebiliyor" dedi.

'YOKSULLUK HARİTASI' YARDIMLARA YÖN VERECEK

MERSIN Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'in en yoksul yerlesim yerininin Mut ilçesi oldugunu açıkladı. Kocamaz, belediye yardımlarını artık yoksulluk haritası baz alınarak yapacaklarını söyledi. Yoksulluk paritası ile Mersin'deki yoksul bölgelerin tespit edildigini dile getiren Kocamaz, "Mersin'in sosyo- ekonomik durum ve dagılımı hakkında bilgi toplayarak önceligi ihtiyacı olana verdik. Buna göre ilçelerin yoksulluk sıralaması: Mut, Bozyazı, Akdeniz, Gülnar, Çamlıyayla, Toroslar, Tarsus, Aydıncık, Silifke, Mezitli, Yenisehir, Anamur ve Erdemli seklinde oldu" dedi.

TRAFİKTEKİ SIKINTIYI BATTI-ÇIKTI BİTİRECEK

MERSIN Büyüksehir Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, kısa bir süre sonra yapımına baslanacak battı-çıktı projelerinin tamamlanmasıyla birlikte kentteki trafik kaosunun sona erecegini söyledi. Tulumba Kavsagı Avan Projesi'nin tamamlanarak imar planına islendigini bildiren Kocamaz, "Ihaleye çıkıldıktan hemen sonra projenin insasına baslayacagız. Mezarlık1, mezarlık2 ve Limonluk katlı kavsakları için hazırlanan projelerin ihalesine çıkıldı. Battı- Çıktı kavsak projesi ile Mersin'i trafik kaosundan kurtarıyoruz" dedi.

YOLLAR GÜVEN VE KONFORLU

Mersin'de yasam kalitesini arttırmayı amaçladıklarını ifade eden Kocamaz, bu kapsamda asfaltlama çalısmalarının tüm hızıyla sürdürüldügünü dile getirdi. 2014 yılı içerisinde 410 milyon 386 bin 590 ton asfalt kullandıklarını açıklayan Kocamaz, "195 milyon 313 bin 620 ton üretilen asfalt rakamıyken, 215 milyon 72 bin 970 ton asfaltı da yaptırdık" ifadesini kullandı.

MERSİN'İN ÇEHRESİ DEGİSECEK

BÜYÜKSEHIR Belediye Baskanı Burhanettin Kocamaz, vizyon projelerle Mersin'i marka kent haline getireceklerini söyledi. Kocamaz, kentin tarihi mekanlarında yapılacak düzenlemelerin sehrin çehresini degistirecegini vurguladı. Kentin merkezinde bulunan Tas Bina, Atatürk Caddesi, Silifke Caddesi, Yogurt Pazarı ve Ulu Camii Meydanı'nda yapılacak düzenlemeleri anlatan Kocamaz, Kentsel Tasarım Uygulama Projesi'nin tamamlandıgını ve ihale için hazırlıkların sürdügünü açıkladı. Balık Pazarı'nın hijyen ve saglık açısından uygun olmadıgına isaret eden Kocamaz, "Balık Pazarı'nı, modern ve çagdas alısverisin gerekliligine uygun sekilde yapılandıracagız. Buradaki mülk sahiplerinden muvafakatname alınması çalısmaları devam etmektedir" dedi. Kocamaz, Kasaplar Çarsısı'nda da ekonomik canlanmayı saglayacak ve Mersinlilerin huzur içerisinde alısveris yapacagı modern mimariyi hayata geçireceklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocamaz: Başarılı olmak zorundayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN