Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sertifika rant kapısı oldu

Her yıl yüzde 100 büyüyen helal gıda pazarı rant kapısı oldu. Bunun önüne geçmek için denetimin şart olduğunu belirten AselExpo'nun patronu Yunus Ete, "Sertifika verenler Dünya Helal Konseyi'ne akredite olmalı" dedi

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Sertifika rant kapısı oldu
Gıdadan giyime ilaçtan turizme geniş bir sektörü barındıran 'helal' pazarının dünyada büyüklüğü dünyada 850 milyar doları aştı. 2 milyar Müslüman'ın yaşadığı dünyada hacmin önümüzdeki 10 yılda 2 trilyonu bulacağı öngörülüyor. Türkiye'de de ortalama 15 milyar dolara yaklaşan helal gıda pazarı her yıl yüzde 100 büyüyor. Ancak sektör teksilcilerinin en büyük sıkıntısı denetimsizlik. AselExpo Uluslararası Fuar Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, iç pazarın bu yıl 30 milyar doları bulacağı tahminini yaptı. Helal pazarın özellikle ihracat tarafında hızla büyüdüğünü vurgulayan Ete, "Türkiye'de toplam gıda ihracatının yüzde 30'unu helal sertifikalı ürünler oluşturuyor. Gıda ihracatı her yıl yüzde 10 büyürken helal sertifikalı ürünlerin ihracatı yüzde 70 artıyor. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte gıda ihracatında helal sertifikalı ürünlerin payının yüzde 70'i bulacağı öngörülüyor" dedi. Helal sertifikası alan şirketlerin satışlarını ikiye katlandığını belirten Ete, "Bu da helal sertifikasında bir rant kapısının aralanmasına neden olabiliyor" diye konuştu.

DENETLEME GEREKİYOR

Helalde rantın önüne geçmek için sertifikayı verenlerin de denetlenmesi gerektiği vurgulayan Ete, "Bu amaçla Dünya Helal Konseyi kuruldu. Bu konsey sertifika veren tüm dernek, kurum ve kuruluşları denetliyor. Bunun için konseye üye olunması yeterli. Türkiye'de helal sertifikası veren 6 kurum var. Bunlar arasında konseye sadece GİMDES üye" dedi. Dünya Helal Konseyi'ni ekimde gerçekleştirecekleri Helal Expo Fuarı'na getirmeye hazırlandıklarını belirten Ete, konseyin ilk kez Türkiye'de bir zirve düzenleyeceğini söyledi. Ete, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye helal gıda ihracatında hızla yükseliyor. Ancak Endonezya, Malezya gibi ülkeler sadece Dünya Helal Konseyi'ne akredite olmuş kurumların sertifikasını kabul ediyor. Bu nedenle zirve büyük önem arz ediyor."

G20'DEN SONRA EN BÜYÜK ZİRVE
Yunus Ete, Helal Expo Fuarı'nı düzenleyecekleri dönemde İstanbul kongre vadisinde eşzamanlı olarak Helal Gıda Zirvesi, KOBİ Zirvesi, Tüm Expo Fuarı ve Tüm İnovasyon Teknolojileri Fuarı'nı düzeleceklerini aktardı. Bunun Davos benzeri bir ekonomi organizasyonu olacağını belirten Ete, "Bu G20'den sonra Türkiye'de yapılacak en büyük ekonomi zirvesi olacak. Fuar, kongre, sempozyum, çalıştay, şura bir arada yapılacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sertifika rant kapısı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN