Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknolojiyi kullanarak akıllı hasta olmanın yolları

Son 10 yılda tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler çok ilerledi. Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalarla hastanelerden randevu almak kâbus olmaktan çıktı.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:19
Teknolojiyi kullanarak akıllı hasta olmanın yolları
30 yıllık bir kronik hasta olarak, hastanede, laboratuvarlarda beklerken neler çektiğimi bir ben bilirim. Son 10 yılda sağlıkta iletişim teknolojileri daha yoğun kullanılmaya başlandı. Ben de bu teknikleri kullanıp akıllı hasta olmanın yollarını öğrendim...

HASTANEDEN NASIL RANDEVU ALINIR?

Gideceğiniz hastaneyi ve doktorunuzu 182'yi arayarak veya T.C. Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ni kullanarak (MHRS) seçebilirsiniz. Artık sadece bilgisayarlardan değil, akıllı telefon veya tabletlerinize indirdiğiniz MHRS uygulamasından da randevunuzu almanız mümkün. Randevuyu aldıktan sonra sakın ONAY'lamadan sistemden çıkmayın.

SONUÇLARINIZ İNTERNETTE!


Tahlil sonuçlarınız çıkar çıkmaz online olarak sisteme kaydediliyor. Bu sayede hem doktorlar, hem de hastalar sonuçları akıllı telefonlarından veya bilgisayarlarından görebiliyor. Tabii bunu yapabilmek için size laboratuardan verilen sonuç kağıdını ya da hasta kayıt numaralarınızı kaybetmemeniz çok önemli.

EN YENİ SİSTEM: e-NABIZ

Organlarınızı mı bağışlamak istiyorsunuz? Herhangi bir ilaca alerjiniz mi var? İşte size mükemmel bir hizmet. Sağlık Bakanlığı'nın geliştirdiği e-nabiz programı sayesinde e-devlet şifreniz ve tc kimlik numaranız ile sisteme giriş yapıyorsunuz. Ve hangi hastanelere gittiğiniz, raporlarınız, ilaçlarınız bir anda sistemde karşınıza çıkıyor. Üstelik bunların hepsi Türkiye'nin her yerinde sizinle ilgilenen doktorlar tarafından görüntülenebiliyor. Yani siz baygın bir halde hastaneye yatırıldığınızda sistem alerjiniz olan ilacı doktora bildiriyor. Hastalığınız ve kullandığınız ilaçlar görüntülenerek yanlış bir tedavi de engellenmiş oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojiyi kullanarak akıllı hasta olmanın yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN