Tur operatörleri programlarını Türkiye’ye göre belirliyor

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Türkiye’nin artık destinasyon belirleyen bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “Her yıl çift haneli büyüme yakalayan tek ülkeyiz” diye konuştu

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:10
Tur operatörleri programlarını Türkiye’ye göre belirliyor

Dünya Turizm Örgütü rakamlarına göre en hızlı gelişen birinci ülkenin Türkiye olduğunu belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Turizmi Teşvik Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1982 yılında turist sayısı 1.4 milyon iken geçen yıl bu rakamın 39 milyon kişiye ulaştığını söyledi. Yatak sayısının 62 binden 1.3 milyona, turizm gelirinin ise 400 milyon dolardan 36 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Ayık, "Tesis sayısı 596 iken 4 bine yükseldi. Bunlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli tesisler. Belediye belgeli tesisler dikkate alındığında oran çok daha yüksek" dedi. Bugün 80 milyar dolarlık tesis yatırımlarından bahsedilebileceğini kaydeden Ayık, "Sektör çok sıkıntılardan geçti ama her kriz turizmi büyüttü. Her yıl çift haneli büyüme yakalayan tek ülkeyiz. Destinasyonları yönlendirir duruma geldik. Tur operatörleri programlarını Türkiye'ye göre planlıyor" diye konuştu.

TURİZM ÇEŞİTLENMELİ

"Etrafımız ateş çemberi olmasına rağmen yılda 40 milyona yakın turist ülkemizi ziyaret ediyor. Otellerimizi işleten yabancıların sayısı günden güne artıyor" diyen Ayık, bu yatırımların sadece Antalya ve İstanbul'da değil Doğu illerinde de yapıldığını kaydetti. Türkiye'nin hedefinin ilk 5'e girmek olduğunu hatırlatan Ayık, "60 milyon turist 60 milyar dolar hedefimiz var. Türkiye 4 mevsim turist çekebilecek bir ülke. İleriki yıllarda, deniz turizminin yanı sıra, kültür ve inanç turizmi gibi dallarda da ciddi gelişmeler gösterecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tur operatörleri programlarını Türkiye’ye göre belirliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN