Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Türk markaları gurur kaynağımız’

Cemalettin Sarar, Türkiye’nin perakendedeki rolünün arttığını söyledi. ‘Made in Turkey’ etiketinin kaliteyi temsil ettiğini belirten Sarar, “Türk markaları gurur kaynağımız” dedi

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:17
‘Türk markaları gurur kaynağımız’
Tekstil sektörünün duayenlerinden Cemalettin Sarar, bugün birçok Türk üreticisinin dünyanın ünlü markalarına dikim yaptığını söyledi. Yurtdışında 'Made in Turkey' logosu gördüğünde kıvanç duyduğunu dile getiren Sarar, "Üretim ve perakendede çok önemli noktalara geldik" dedi.

71 yaşında olduğunu ve bugüne kadar hep mücadele ettiğini vurgulayan Cemalettin Sarar, hikâyesini şöyle anlattı: "Çakmakçılar yokuşunda, Eskişehir'de yetiştim. 1980'de Sarar olarak organize sanayi bölgesinde tesis kurduk. 12 bin metrekarelik yer yaptık. Hugo Boss geldi, 15 yıl Boss'la çalıştık. Çok şey öğrendik onlardan. Üretimi, modayı, tasarımı... Sonra işbirliğimiz bitti. Ardından İtalyanlar, Almanlar, ABD'liler geldi. Boş kalmadık. Neden? Çünkü işi biliyorduk. Hazırdık."


DEVLETİN DESTEĞİ BÜYÜK
Üretimde belli bir noktaya geldikten sonra Avrupa'ya açılmaya karar verdiklerini belirten Sarar, Almanya ve ABD'de şirket kurduklarını söyledi. Sarar şöyle devam etti: "Şimdi 55 ülkedeyiz. Korkmuyoruz. Devletimiz Turquality desteğiyle kiramızın yüzde 50'sini karşılıyor. Düsseldorf'ta 45 bin euroya bin 400 metrekarelik yer tuttum, ABD'de mağazalar kiraladım. Devletim sağ olsun, yüzde 50'isini veriyor." Türkiye'nin moda ve perakendede artık büyük aşama katettiğini belirten Sarar, "İtalya moda merkeziyse Türkiye de moda merkezi. Gençlerimize, stilistlere, modacılara değer vermemiz lazım" diye konuştu.

'Ürettiğimiz için mutluyuz'

Sarar, hem üretici hem de perakendeci oldukları için memnun olduklarını belirtti. Sarar, üretim kabiliyetlerinin güçlü olması nedeniyle yüksek standardı tutturduklarını, aynı kalitede dikim yaptıklarını da kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Türk markaları gurur kaynağımız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN