Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye büyük bir dönüşüm yaşadı

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:28
Türkiye büyük bir dönüşüm yaşadı
SABAH gazetesinin 30 yılının, Türkiye'nin de önemli bir dönüşümü yaşadığı bir dönemi kapsadığına dikkat çeken Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, "Bu süre içinde Türkiye ekonomisi büyük bir gelişim kaydetti. Kişi başına milli gelir bin 330 dolar seviyesinden 10 bin doları aşan bir seviyeye geldi. Özellikle 2000'li yılların ikinci yarısına gelindiğinde borç sürdürülebilirliğini bir sorun olmaktan çıkardı. Ülke ekonomisine paralel olarak sigorta sektörü de önemli gelişmeler yaşadı. Prim üretimi, özkaynaklar, aktif büyüklüğü ve kişi başına prim göstergeleri açısından güçlü bir konuma ulaştı" dedi.

SEKTÖRDE REKOR BÜYÜME

1985 yılında 250 milyon dolar olan yıllık primin 2014 Aralık'ta 11 milyar doları aştığına dikkat çeken Sincek, kişi başına primin 5 dolardan 166 dolarlara geldiğini vurguladı. Sincek, sektörün aktif büyüklüğünün ise 375 milyon dolardan 34 milyar dolara, özkaynaklarının ise 38 milyon dolardan 5.4 milyar dolara yükseldiğini vurguladı. Katılım Emeklilik'in 2014'ün eylül ayında sektöre girdiğini ve katılım esaslı ilk hayat sigortasını sunduğunu belirten Sincek, "Sigortacılık sektörünün içinde önemli bir yeri olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ise, 27 Ekim 2003 yılında faaliyete geçti. 11 yılda çok büyük yol kat etti. Sektör son iki yılda ise daha hızlı bir ivme kazandı. Bunda 1 Ocak 2013 tarihiyle uygulanmaya başlanan yüzde 25 Devlet Katkısı'nın etkisi büyük oldu. Bugüne baktığımızda, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplam katılımcı sayısı 5 milyonu aşmış durumda. Yönetilen fon tutarı ise 37 milyar liraya ulaştı. Devlet katkısıyla birlikte son iki yılda sisteme 2 milyon kişi katılırken bu yıl katılımcı sayısının rahatlıkla 6 milyonu geçeceğini düşünüyorum" dedi. 2013 ocak ayında hayata geçirilen ve Bireysel Emeklilik Sistemi'ne büyük ivme kazandıran Devlet Katkısının olumlu etkilerinin halen sürdüğüne değinen Sincek, "Genel olarak sektörümüz için 2015 yılı da iyi başladı. Bu yıl katılımcı sayısının rahatlıkla 6 milyonu geçeceğini düşünüyorum. Fon büyüklüğünde ise hedef 50 milyar TL'yi bulmak. Hayat sigortası prim üretimi, 2014 yılını 3.2 milyar lira ile kapattı. Bu yıl kredilerde bankalar tarafında yüzde 15'lik bir büyüme beklentisi var, hayat primlerinin de yüzde 15 büyüyebileceği bekleniyor" diye konuştu.

Haberleriyle fark yaratıyor

Ayhan Sincek, Sabah gazetesi ile olarak, "Sabah Türkiye için önemli bir gazete. Bir duruşu, bir kültürü, bir misyonu olan Sabah'ın 30'uncu yaşını kutlaması, Türk medyası açısından gurur verici. Türk basınına yeni soluk getiren, haberleriyle fark yaratan Sabah siyasette, ekonomide, sporda, sanatta kısaca her alanda Türkiye'nin 30 yıllık yolculuğunun en yakın tanıklarından biri oldu. Karanlıkları aydınlatan haberleri, farklı seslerdeki köşeleri ve okura saygıyı temel ilkeleriyle Sabah, gücüne güç katarak büyüyor. Nice 30 yıllara diyoruz" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye büyük bir dönüşüm yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN