Yoğun ve yorucu bir 30 yılın ertesindeki SABAH

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:43
Yoğun ve yorucu bir 30 yılın ertesindeki SABAH

SABAH ‘Yeni Türkiye’nin ve yeni dünyanın gerçeklerini haberleştiriyor, yaşanılan zamanın hakkını vermeye kararlı bir gazete olarak yoluna devam ediyor

SABAH gazetesinin 30 yaşında olduğunu bir yabancıya söyleseniz "Genç bir gazeteymiş bu SABAH" der. 160- 170 yıllık gazetelerin aralıksız yayınlandığı ülkelerin okurları için 30 yaşındaki bir gazete, gençtir, yenidir. Ama SABAH'ın 30 yılda yaşadıklarını, kaç defa sahip değiştirdiğini, dünyaya bakış açısındaki birbirine zıt tutumların gazetenin yönetimine yansıdığını anlattığınız zaman da, "Amma da uzun ve zorlu geçen bir 30 yılmış bu" yorumunu alırsınız. Aslında Türkiye toplumu 30 yılda ne tür sosyo-politik serüvenleri yaşadıysa, bunların tümü SABAH gazetesine de yansıdı. 'Eski Türkiye'nin bakış açıları buharlaşır ve etkisizleşirken, SABAH gazetesinin eski sayıları da bugünün gerçeklerinden kopuk kopuk arşiv malzemesi haline geldiler. Ve şimdi SABAH 'Yeni Türkiye'nin gerçeklerini okurlarına aktarmaya çalışan genç bir gazete görünümünde.

HER ŞEY ESKİDİ

Örneğin bu gazete için 'vesayetçi demokrasi' bir daha yaşanılmaması gereken bir modeli ifade ediyor. Bu gazete için eskinin 'merkezçevre' tanımlamaları, siyaset için de medya açısından da antika olmuş kavramları içermekte. Teröriste 'terörist' diyebilmek nasıl sağlıklı medya olmanın göstergesi ise, halkı aşağılamak, "Sandık teferruattır" diyerek demokrasiye yaklaşmak da, sağlıksızlığın semptomlarından biri artık. Türkiye'de yaşanılan müthiş değişimi görmezden gelmeyi deneyen gazeteler de var tabii ki... Cumhuriyet'in kuruluşundan 2000'li yıllara kadar varlığı kabul edilmeyen 'Kürt realitesi'nin şimdi siyasette temsil edilmesi bile başlı başına bir devrimsel değişiklik değil mi? Ama şöyle bir düşündüğünüz zaman 'bilişim çağı'nın da Türk insanına da son 30 yılda neleri getirdiğini görmezden gelmenin mümkün olmadığını görürsünüz. SABAH'ın ilk yayınlandığı 30 yıl öncesinde var olmayan ama bugün onlarsız bir yaşamı düşünemediğimiz buluşları listelemeyi deneyelim mi? Akıllı cep telefonlarını, sosyal medyayı falan hatırlayarak bu listeyi yapalım mı? Hemen her araçta yol bulmaya yarayan GPS'siz (Global Positioning System), tablet bilgisayarsız bir yaşam düşünebiliyor musunuz şimdi? Bu listedeki ürünlerin hepsini geniş kitleler kullanıyor. Ve bunlar sade seçkinler için değil tüm bireyler için de üretiliyor. Google'ın ansiklopedilerin yerini aldığı bir dünya ve Türkiye var... Artık 'bilgi' de şeffaflaştı.

KARARLI VE DİNAMİK

SABAH gazetesinin kadroları işte bu 'Yeni Türkiye'nin ve yeni dünyanın gerçeklerini haberleştiriyor, yorumcularımız yarına dönük ufuklardaki rüzgarları anlamaya çalışıyor. Hepimiz için olduğu gibi SABAH gazetesi için de uzun ve yorucu bir 30 yıl geçti. Sıkıştırılmış devrimsel değişikliklerin yoğun biçimde yaşanıldığı bir 30 yıldı bu... SABAH bu değişimin bilincinde bir gazete olarak yaşanılan zamanın hakkını vermeye kararlı bir yayın organı olarak yoluna devam ediyor. SABAH tartışılmaz şekilde 'Yeni Türkiye'nin genç ve dinamik gazetesi olmaya kararlı bir yayın organı şimdi.

MEHMET BARLAS

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yoğun ve yorucu bir 30 yılın ertesindeki SABAH
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN