Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermeni diyasporasından çirkin şantaj

Türkiye'ye karşı karalama kampanyası yapan Ermeni diyasporası çizmeyi iyice aştı. Diyaspora, Türkiye'de 500 milyon doları olan iki emeklilik fonuna soykırım davası açtı

Giriş Tarihi: 23.4.2015
Ermeni diyasporasından çirkin şantaj
Tüm dünyada 24 Nisan'da sözde soykırımın 100'üncü yıldönümü anmalarına hazırlanan Ermeni diyasporası, Türkiye'ye karşı yürüttüğü çirkin kampanyaya finansı da ekledi. ABD ve Avrupa'da yoğun lobi çalışmaları yürüterek Türkiye'yi soykırımla suçlayan Ermeni diyasporası, politikadan sonra ekonomiyi silah olarak kullanmaya başladı. Diyasporanın hedefinde ise iki büyük fon var. Türkiye'nin soykırımı tanımadığını belirten diyaspora temsilcileri ABD'de faaliyet gösteren Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Fonu (CalPERS) ile Kaliforniya Emekli Öğretmenler Fonu'na (CalSTRS) karşı eyalet meclisinden karar aldırmaya çalışıyor. Mahkemeye başvuran diyaspora bu fonlardan Türkiye'deki yatırımlarını çekmesini talep etti. Söz konusu fonların Türkiye'de yaklaşık yarım milyar doları bulunuyor.

300 MİLYAR DOLARI YÖNETİYOR

Bu fonlardan CalPERS'in Türkiye'de yaklaşık 185 milyon dolarlık parasının olduğu kaydediliyor. CalSTRS'in ise 300 milyon doları olduğu ifade edilirken, özellikle devlet tahvillerindeki yatırımların çekilmesi gerektiği belirtiliyor. CalSTRS'in İş Bankası, Garanti, Tofaş, Turkcell, BİM, Koç Holding, Akbank gibi firmaların borsadaki hisselerinde payı var. 1935'te kurulan Kalifornia Kamu Çalışanları Emeklilik Fonu'nda 1.6 milyondan fazla kişinin parası var. Dünyaca ünlü markalarda yatırımı bulunan fonun yönettiği para ise 300 milyar doların üstünde. 1913'te kurulan Kaliforniya Emekli Öğretmenler Fonu'nun ise 868 bin üyesi var. Fonun büyüklüğü 189.7 milyar dolar. CalSTRS ABD'de 6, dünyada ise 11'inci sırada.

ÜNİVERSİTEYE DE BASKI YAPTILAR
ABD'nin en ünlü eğitim kurumlarından University of California-Berkeley'e baskı yapan diyaspora, 18 Şubat'ta senato toplantısı düzenlemiş ve Türkiye'de bulunan 74 milyon dolarlık yatırımdan vazgeçilmesi için bir araya gelmişti. University of California-Berkeley'in Türkiye'deki parasının çekilmesi kararı çıkarken, bunun uygulanıp uygulanmadığı ise resmen açıklanmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermeni diyasporasından çirkin şantaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN