Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dijital hurdalardan 5 milyon $ topluyor

TT Global, şirketlerin depoya kaldırdığı bilgisayarları ücret ödeyerek topluyor. Bu ürünler bakımdan geçirilerek ikinci el piyasada satılıyor

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Dijital hurdalardan 5 milyon $ topluyor
TT Global, bilgisayarlarını yenilemek zorunda olan ama eskisini de çöpe atamayan başta bankalar olmak üzere birçok şirketin yardımına koşuyor. Hard diskinde önemli sırların yer aldığı banka bilgisayarları kullanım dışında kaldığında depolara konuluyor. Bu kurumlar için de bilgisayarları depolamak ağır maliyet getiriyor. Bu noktada ise ikinci el bilgisayar ticareti yapan TT Global, devreye giriyor. Şirket, bilgisayarları satın alıyor ve hard diskteki bilgileri siliyor. Bankalar hem para kazanıyor, hem de sırlarının silindiğinden emin oluyor. Türkiye'nin bütün büyük bankalarıyla çalışan TT Global de, bu bilgisayarları Anadolu'da ikinci el olarak satışa sunuyor.

TÜRKİYE'DE ALANINDA TEK

Japonya merkezli TT Global'in ortağı Bora Ünlü, şirketin, kurumsal firmalardan aldığı bilgisayar, laptop, printer, fotokopi makinesi gibi ofiste kullanılan her türlü elektronik cihazı, Afrika, Rusya, Ortadoğu ve Asya'daki pazarlara gönderdiklerini söyledi. Bu çalışmayı tüm dünyada yaptıklarını belirten Ünlü, 5 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan pazarda Türkiye, Rusya, Orta ve Doğu Avrupa'dan sorumlu olduklarını anlattı. Ünlü, "Bilgisayar, laptop gibi ürünleri alarak, elden geçiriyoruz. Daha sonra bu ürünler sadece ikinci el elektronik alet satılan mağazalara gönderiliyor. Anadolu'dan çok talep var" dedi.

DOĞU ANADOLU'DAN YOĞUN TALEP VAR

Çoğunlukla kurumsal firmalara hizmet veren şirket, aynı zamanda depo ve eleman yükünü de üstleniyor. Bu alanda yurtdışında yeni pazarlara açılacaklarını belirten Ünlü, "Özellikle Doğu Anadolu'dan ikinci el bilgisayarlara büyük talep söz konusu. Bu çerçevede yeni bayilikler oluşturmayı amaçlıyoruz" diye konuştu. Yeni yatırım yaparak ek tesisler açtıklarını da belirten Ünlü, serbest bölgede açılan bölümün ardından yurtdışında yeni pazarlara ulaşmak adına araştırmalara başladıklarını belirtti. Ünlü, "Şirketlerdeki eski teknolojilerin tamamına talibiz. Bizim yaptığımız bu hizmet sayesinde Türkiye, çöpe atacağı makinelerle ihracat yapmış oluyor. Bu da cari açığı azaltıcı bir hizmet" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital hurdalardan 5 milyon $ topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN