Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Semt ları değişiyor!

Tarladan sofraya fiyatı katlanarak gelen gıda ürünlerine Bakanlık el koydu. Türkiye genelindeki tüm larda haftanın bir günü çiftçiye ayrılacak. Komisyoncunun aradan kalktığı sistem ile fiyatlar ucuzlayacak

Giriş Tarihi: 24.4.2015 11:42
Semt pazarları değişiyor!
Üreticiden tüketiciye yüzde 500'e varan zamlarla gelen na neşter vuruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, komisyoncuları aradan kaldırarak, ucuz gıdanın önünü açtı. Bakanlık, artan gıda fiyatlarının önüne geçmek ve aracıların elde ettiği yüksek kârların altında ezilen çiftçileri, üreticileri bizzat desteklemek için düğmeye bastı. Ürünlerin direkt tüketiciye satılabilmesi için Türkiye genelindeki semt larının bir günü üreticilere tahsis edilecek. Çiftçi, ürettiği patatesi aracıya gerek kalmadan pazarda halka doğrudan satabilecek.Sabah'ın haberine göre bu yolla, kazanamamaktan şikayet eden üretici de, pahalı almaktan yakınan tüketici de kazanmış olacak. Komisyoncuların aradan çıkması ile hem üretici para kazanabilecek hem de tüketici uygun fiyatlı gıdaya erişebilecek.

GIDA KOMİTESİ ÖNERDİ


Her semtte köy pazarlarını hayata geçirmeye yönelik planlama 'Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi' raporunda yer aldı. Komite, pazarların belli günlerde sadece üreticiye tahsis edilmesi yoluyla, üreticinin desteklenebileceğini önerdi.

BAKANLIK DEVREDE

Komite'nin önerisine sıcak bakan Gıda Bakanlığı'nın, Hal Kanunu'ndaki 'semt pazarında bulunan toplam satış yeri sayısının yüzde 20'sinin özel satış yeri olarak üreticilere ayrılacağı' düzenlemesinin uygulanırlığını artırmayı hedeflediği öğrenildi. Yapılan planlamada, kanunda belirtildiği gibi semt pazarlarındaki alanların yüzde 20'sini düzenli olarak üreticilere tahsis etmek de yer alıyor. Üzerinde durulan ana önlem ise, köy pazarları sistemini Türkiye genelinde sürekli uygulanır hale getirmek.

ARACILAR KAZANIYOR

Gıda fiyatlarında üretici ile tüketici arasındaki fark, özellikle sebze-meyvede büyük boyutlara ulaşıyor. Tarlada çok ucuza satılan ürünler, tüketiciye ulaşana kadar yüzde 500'lere varan oranda zamlanıyor. Enflasyonu da olumsuz etkileyen gıda fiyatlarında aracı etkisi azaltıldığında ucuzluk da gelecek
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Semt pazarları değişiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN