Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ba-şa-ra-ma-ya-cak-lar

Seçim öncesi ekonomik kriz çığırtkanlığı yapan lobinin işbirlikçilerine üç veriyle tokat gibi cevap geldi. Konut satışı zirveye çıktı, reel kesim güveni yükseliyor, imalat sanayi kapasite kullanımı büyümeyi destekliyor

Giriş Tarihi: 25.4.2015
Ba-şa-ra-ma-ya-cak-lar
Seçimlerden önce dolar operasyonu yapan lobinin peşine takılıp, ekonomide kriz çığırtkanlığı yapanların canını sıkacak üç veri açıklandı. Merkez Bankası'nın şubattaki faiz indiriminin etkisiyle ipotekli konut satışları 20 ayın zirvesine yükseldi. Kredili konut satışında, geçen yılın mart ayına göre yüzde 85 artış oldu. Merkez Bankası'nın açıkladığı reel kesim güven endeksi, özellikle sipariş, istihdam ve üretim artışı beklentisiyle 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı da nisanda 1.7 puan artarak bu yılın zirvesine yükseldi. Her iki veri, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerini güçlendirdi.

FAİZ DÜŞÜŞÜ EMLAĞI UÇURDU
Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin ekonomi üzerindeki olumlu etkisi dün açıklanan konut satışları rakamında bir kez daha çarpıcı bir biçimde ortaya çıktı. Bankanın faiz koridorunun üst bandında yarım, politika faizinde ise çeyrek puanlık indirim yaptığı 24 Şubat'taki toplantısının etkileri mart verilerine yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan rakamlara göre, ipotekli konut satışı martta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 85.2 artarak 45 bin 315 ile 20 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Geçen yıl martta ipotekli konut satışı 24 bin 465 düzeyindeydi.

YABANCIYA BİN 610 KONUT

Türkiye genelinde ise konut satışları martta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32.4 artarak 116 bin 30 adet oldu. Konut satışları ocak-mart döneminde yüzde 15 artışla 297 bin 218 adet, ipotekli satışlar da yüzde 43 artışla 115 bin 445 adede ulaştı. Yabancılara bin 610 konut satıldı.

REEL SEKTÖR GÜVENİ 9 AYIN ZİRVESİNDE
Reel kesim güven endeksi nisanda bir önceki aya göre 4.4 puan artışla 107.9'a çıktı ve Temmuz 2014'ten bu yanaki en yüksek seviyeye geldi. Merkez Bankası verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 1.5 puan artarak 102.7 seviyesinde gerçekleşti. Merkez Bankası açıklamasında, "Son üç aydaki toplam sipariş, gelecek üç aydaki üretim ve istihdam miktarı ile mevcut toplam sipariş ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiliyor" denildi.

İMALAT SANAYİNDEN BÜYÜME SİNYALİ
Açıklanan bir diğer veriden de büyüme için olumlu sinyal geldi. Merkez Bankası, imalat sanayinde kapasite kullanım oranının (KKO) nisanda, bir önceki aya göre 1.7 puan artarak yüzde 74.1 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. Kapasite kullanımı böylece yılın zirvesine çıktı. Kapasite Kullanım Oranı, mart ayında yüzde 72.4 olmuştu. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0.8 puan artarak yüzde 74.6 seviyesinde gerçekleşti. Merkez Bankası "Nisanda tüm mal gruplarında bir önceki aya göre artış görülmüştür" açıklaması yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ba-şa-ra-ma-ya-cak-lar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN