Büyük kumpas

Seçimler yaklaşırken lobi ve işbirlikçileri, dolar üzerinden operasyona devam ediyor. Ekonomiyi küçültüp, halkı fakirleştirme kumpasının hedefi; seçimi etkilemek, faiz artırımı yaptırmak ve kendi zararlarını azaltmak

Giriş Tarihi: 25.4.2015
Büyük kumpas
Yaklaşan haziran seçimleri öncesinde Türkiye'de dolar üzerinden kriz algısı yaratmak isteyen, lobi ile yerli-yabancı işbirlikçileri ve kaos medyası topyekün saldırıya geçti. Düşük işlem hacmiyle dolar 2.7425, kur sepeti ise 2.8566 ile tarihi zirveye çıkartılırken, iki yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 10.20'ye yükseldi. Euro da 2.97 TL ile bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Türkiye'ye dönük oluşturulmaya çalışılan havanın 'yapay' olduğunun en önemli gestergesi ise borsa oldu. Yabancı yatırımcıların 10-17 Nisan haftasında yaklaşık 200 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdiği borsada, endeks dün de yüzde 2.11 yükselerek 85 bin 551 puanla 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar kuru üzerinden gerçekleştirilen finansal saldırıyla sandığı etkilemek isteyen lobi, faiz artırımı yaptırıp, kendi zararını azaltmaya çalışıyor.

SANDIĞI ETKİLEMEK İSTİYORLAR

Sandıkta püskürtülen 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından, Türkiye'de siyaseten dengeyi değiştirmenin mümkün olmadığını gören lobi, bu kez ekonomi üzerinden saldırıyor. Paralel Yapı'ya yakın medyayla işbirlikçileri de, dolar üzerinden kriz algısı yaratılarak sandığı etkileme operasyonuna tam destek veriyor. Kaos medyası, dolardaki yükselişi internet sitelerinde, 'dolar zirvede' şeklinde değil, 'Doları olmayan yandı', 'Dolar tutulamıyor', '3 liraya koşuyor' şeklinde vererek, halkta panik havası yaratmaya çalışıyor. Bu yolla, dolara talep olması için ellerinden geleni yapıyorlar.

MERKEZ'E FAİZ BASKISI
Doların yükseltilmesinin en önemli nedenlerinden biri de, Merkez Bankası'nı, tıpkı geçen yılın ocak ayındaki gibi, olağanüstü bir faiz artırımına zorlamak. Son Para Politikası Kurulu toplantısında, beklentiler doğrultusunda TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi artırıp döviz depo oranlarını düşüren Merkez Bankası, lobinin istediği faiz artırımını gerçekleştirmedi. Banka, günlük döviz satış ihalelerinde de tutarı 30 ile 60 milyon dolar arasında tutarken, lobinin talep ettiği sıkılaştırmayı yapmadı. İşlem hacminin çok düşük olduğu döviz piyasasında, spekülatif taleple doları yukarı çekerek, Merkez Bankası'nın faiz artırımına zorlanması hedefleniyor. İngiliz haber ajansı Reuters'ın dün yine ismi açıklanmayan bir bankacının, "Gittikçe Ocak 2014'teki 5 puanlık acil faiz artışına yaklaşıyoruz" şeklindeki demecini yayınlaması operasyonun amacını çok açık bir biçimde ortaya koyuyor.

ZARARI AZALTIYORLAR
Türkiye'de yılbaşından bu yana zararda olan bazı fonlar, 'hedge alımları' ile doları yukarı çekerek, zararlarının bir kısmını telafi etmek istiyor. Faizin yüzde 8, doların 2.30 TL olduğu yıl başında bono alan yabancı fonlar, faiz yüzde 10.2, dolar da 2.73 TL'ye çıktığı için zarar yazıyorlar. Faiz çok yüksek olduğu için ellerindeki tahvil-bonolara alıcı bulamayan bu fonlar en azından anaparayı korumak için, dolar alıp riski hedge ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük kumpas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN