Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eurodan çıkarız' blöf değil

Yunanistan, dün AB'ye eurodan çıkış tehditleri savurdu. Yunan Maliye Bakanı Varufakis, "Blöf yapmıyoruz" derken AB, Komşu'yu sorumsuzlukla suçladı

Giriş Tarihi: 25.4.2015
'Eurodan çıkarız' blöf değil
Yunanistan Avrupa Birliği'ne (AB) iyiden iyiye tehditler savurmaya başladı. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, daha fazla kemer sıkmak zorunda olmaları durumunda Euro Bölgesi'nden ayrılabileceklerini belirterek, "Blöf yapmıyoruz" dedi. Varufakis'in bu sözlerine cevap gecikmedi. AB tarafından Varufakis'in müzakereleri idare etme biçiminin sorumsuz olduğu belirtildi. Ayrıca Varufakis, vakit kaybettirmekle, kumar oynamakla ve amatör olmakla suçlandı. Ülkede yoksulluk sınırının altında olanlara yönelik kredi ve kredi kartı borcu düzenlemesi yapıldı. Piraeus Bank, 20 bin euroya kadar olan borcu silecek. Banka aynı zamanda mali durumu daha iyi olan konut kredisi borçlusu için de faizi silecek.

GELİR 2.400 EURO'DAN AZ OLMALI
Hükümetin planında borç indirimi yapılacaklar ise spesifik olarak belirlendi. Kredi silmeden yararlanmak isteyenlerin 2 bin 400 euronun altında yıllık geliri olması gerekiyor. Evli çiftler için ise bu rakam 3 bin 600 euro.

FİTCH'TEN UYARI GELDİ
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın mali zorluklarının bankalara yansıyabileceğini belirterek, "Eğer mevduat çıkışı hızlanırsa sermaye kontrolleri uygulamaya sokulabilir" değerlendirmesini yaptı. Yunanistan'ın IMF ödemesini gerçekleştirmemesi halinde acil durum likiditesinin üzerinde de bir takım kısıtlamalar olabileceğinin altı çizildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eurodan çıkarız' blöf değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN