Ali Babacan'dan sürpriz G-20 çıkışı

Sürpriz bir çıkışta bulanan Babacan, BM'nin artık çözüm üretemediğini ve G-20'nin siyasi konulara da girmesini istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 27.4.2015 11:03
Ali Babacan'dan sürpriz G-20 çıkışı
Forum İstanbul'un açılışında konuşan Başbakan Yardımcı Ali Babacan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin arık çözüm üretemediğini belirterek G-20'nin siyasi konulara da girmesini istediklerini söyledi. Babacan bu önerilerinin bir çok G-20 ülkesini endişelendirdiğini de belirtti.

YÜZDE 75'İNİ KAPSIYOR

Forum İstanbul'un açılış konuşmasında G-20'nin Dünya ekonomisinin yüzde 75'ine hitap ettiğinden ve burada alınan kararların dünya geneline yayılması kolay olduğundan bahseden Babacan, G-20'nin de artık siyasi konulara girmesini istediklerini söyledi.

BM'NİN GÜCÜNÜ ZAYIFLATACAK ENDİŞESİ

Bu önerilerine bazı ülkelerin BM'nin gücünü zayıflatacak endişesi ile karşı çıktığını da dile getiren Babacan, konuyla ilgili enteresan bir durumu da paylaştı.

BU BİR İHTİYAÇ

Söz konusu önerilerine şiddetle karşı çıkan bir ülkenin dönem başkanlığında bir akşam yemeğinde sadece Suriye krizi konuşulduğunu da aktaran Babacan, ''Bu bir ihtiyaç. Dünyadaki insani krizlere BM'nin çözüm üretmediği bir dönemde G-20'nin bu boşluğu doldurması lazım.'' diye konuştu. (Haber7/özel)

ERDOĞAN DA İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmalarda sıklıkla Birleşmiş Milletler 'in özellikle Ortadoğu'da yaşanan katliamlara sessiz kaldığını belirtmiş ve yeni bir alternatifin oluşturulması gerektiğine dikkat çekmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Babacan'dan sürpriz G-20 çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN