Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternetten e 'geri al' tuşu geliyor

1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek düzenleme ile internetten yapılan lerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası şartı getirildi. Alışveriş sitelerine müşterinin hatalı verdiği sipariş için ‘geri al’ ve ‘değiştir’ seçeneği konulacak

Giriş Tarihi: 27.4.2015 17:07 Güncelleme Tarihi: 28.4.2015 00:41
İnternetten alışverişe 'geri al' tuşu geliyor
Elektronik ticaret hacmi 15 milyar TL'yi aşarken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sitelerine yönelik düzenleme yaptı. 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek Elektronik Ticaret Kanunu çerçevesinde Elektronik Ticarette Sözleşme ve Siparişler Hakkında Yönetmelik Taslağı'yla internetten yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası ve müşterinin hatalı verdiği sipariş için 'geri al' ve 'değiştir' seçeneği şartı getirdi. Taslağa göre site adlarının ticaret siciline kaydedilmesi zorunluğu bulunacak. Sipariş öncesinde vatandaş, vergi ve teslimat masrafları dahil ödeyeceği bedeli görecek. Müşteriye sipariş özetini görme imkânı da sunulacak. Sitede elektronik satış sözleşmesi de düzenlenecek ve sözleşme alıcıya gönderilecek.

KAYITLAR 6 AY SAKLANACAK

Alışveriş siteleri kişilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerinin gizliliği ile hukuka aykırı olarak bunlara erişilmesini önlemekten sorumlu olacak. Site hakkında şikâyet olması ihtimaline karşı elektronik kayıtlar 6 ay saklanacak ve istenirse bakanlığa sunulacak. Şikâyetler, imzalı olarak yazılı ya da elektronik ortamda il müdürlüklerine yapılacak. Bakanlık gerekli görürse, yerinde denetim yapacak. Siteler, şikâyete ilişkin bilgileri 15 gün içinde iletecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternetten alışverişe 'geri al' tuşu geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN