Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Zengin-fakir uçurumu daraldı'

Son 12 yılda 100 milyar liralık sosyal yardım yapan hükümet, 3 milyon aileye de destek verdi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, zengin-fakir arasındaki gelir uçurumunun daraldığını söyledi

Giriş Tarihi: 27.4.2015
'Zengin-fakir uçurumu daraldı'
Yeni Türkiye çalışma yaşamı ve sosyal politikalar alanında önemli adımlara sahne oluyor. Hükümet, gelir dağılımındaki dengesizliği asgariye indirmek için bütün imkânları seferber ediyor. Son 12 yılda 100 milyarlık sosyal yardım yapan hükümet, 3 milyona yakın aileye destek sağladı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin büyüme ve gelir dağılımındaki iyileşmeyi eş zamanlı olarak başaran nadir ülkelerden biri olduğunu belirterek, "OECD verilerine göre, Türkiye'de yıllık ortalama gelir artışı düşük gelirlilerde yüksek gelir grubundakilere göre daha fazla. Güçlü sosyal politikalarla refahın adil dağılımı sağlandı" dedi.

YOKSUL KESİM GÖZETİLECEK

Son 12 yılda asgari ücret yüzde 352'nin üzerinde artarken kişi başına günlük harcaması 4.30 doların altında olan nüfus sıfıra yaklaşıyor. Bakan Yılmaz, sosyal transferler ve vergi düzenlemelerinde en yoksul kesimi gözeten anlayışın süreceğini söyledi. Yılmaz, 10'uncu Kalkınma Planı'nda, yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altındaki kesimlerin fırsatlara erişimlerinin kolaylaştırılması, yaşam kalitelerinin yükseltilmesinin temel amaçlardan biri olduğunu anımsattı. Yılmaz, "Yatırım Programı'nda da makro-ekonomik politikalar ve sektörel politikaların yanı sıra sosyal yardım ve hizmet sisteminin iyileştirilmesi yönünde projeler yer alıyor. 2008 yılında başlatılan Sosyal Destek Programı kapsamındaki il sayısı 34'e çıkarıldı ve 7 bin 394 projeye 875 milyon kaynak aktarıldı" dedi.

GİNİ KAT SAYISI DÜŞÜŞTE
Bakan Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, zenginle fakir arasındaki uçurum da hızla azalıyor. Gelir dağılımındaki eşitsizliği ölçen Gini Katsayısı 2002'de 0.44'ü gösterirken bu yıl 0.38'e düştü. Bu verinin 2018 yılında 0.35'e, 2023'te de 0.32'ye gerilemesi hedefleniyor. Bakan Yılmaz, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında yoksulluk sıralamasındaki yerinde önemli bir iyileşme yaşandığına dikkat çekerek, şu bilgileri verdi: "OECD tarafından açıklanan yoksulluk oranlarına bakıldığında Türkiye'nin en son verisi 2011'e ait ve yüzde 19 olarak ifade ediliyor. TÜİK verilerine göre 2013'te yüzde 14.9 olarak gerçekleşti."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Zengin-fakir uçurumu daraldı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN