Eczacıdan kanser isyanı

Kanser ilaçlarının, temmuz itibariyle hastanelerden karşılanacağı duyurusu eczacıları isyan ettirdi. TEB Başkanı Çolak, "Yaklaşık 5 bin eczane zarar görecek" dedi

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Eczacıdan kanser isyanı
Kanser ilaçlarının, 1 Temmuz 2015'ten itibaren kamu hastanelerinden karşılanacağını duyuran Sağlık Bakanlığı eczacıları isyan ettirdi. Yeni uygulama ile yaklaşık 5 bin eczanenin zarar göreceğini dile getiren Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, "Kamu ve özel hastanelere sermaye aktarmak için eczacıların ekonomik alanları daraltılıyor. Bu uygulama bir sürü sorunu da beraberinde getirecek" dedi. Türkiye'de ilaç pazarının büyüklüğü 15 milyar liranın üzerinde. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların Türkiye'de satılan ilaçların yaklaşık yüzde 10'unu oluşturduğunu vurgulayan Çolak, "Bir genelge ile ülkenin ilaç cirosunun yüzde 10'u, hastanelere aktarılıyor. Ciddi bir haksızlık var. Sağlık Bakanlığı, asıl ülkede bulunmayan ucuz kanser ilaçlarını tedarik etmeye yönelik tedbirler almalı" diye konuştu.

KAÇAKÇILIK ARTAR

Eczanelerdeki ilaç satışlarının 'İlaç Takip Sistemi' ile takip edildiğini, ama hastaneye giren ilaçların karekodsuz olduğunu ve takip edilmediğini belirten Çolak, "Bu şekilde hastanelerdeki ilaçlar usulsüz olarak hastane dışına çıkacak ve kaçakçılık oranı da artacaktır. Gelir elde edeyim derken daha büyük bir gedik açılacak" dedi. Çolak şöyle devam etti: "Toplu ihale yöntemi ile alınacak ilaçların tedariğindeki zorluklar biliniyor. Şimdi bütün kanser ilaçlarının hastanelerden teminini zorunlu tutmak, hastaların ilaca erişimini geciktirecek, tedavilerin aksama riski oluşacak. Eczacısı bulunmayan hastaneleri göz önüne aldığımızda ilaç israfı sorunları da beraberinde gelecek."

SSK ZAMANINDAKİ KAOS YAŞANACAK
2004 yılında SSK hastanelerinin kapatılarak Sağlık Bakanlığı'na devredildiğini daha sonra ilaç temininin Türkiye'nin 24 bin 500 noktasında hizmet veren eczanelerden verilmeye başlandığını belirten Çolak, "Bu dönüşüm yapılırken gerekçe olarak 'SSK eczanelerinden hastalara düzgün hizmet verilemediği' gösterilmişti. Tekrar başa dönerek, yeni kazanç kapıları elde etmek için hastalarımızın geçmişteki kaos ortamını yaşamalarına karşıyız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eczacıdan kanser isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN