İhracatın dümenine KOBİ’ler geçti

Giriş Tarihi: 30.4.2015
İhracatın dümenine KOBİ’ler geçti

Kriz döneminde tıkanan klasik pazarları Türkiye'nin ihracatçı KOBİ'leri açtı. Türk firmaları en zor pazarlarda önemli başarılara imza attı. Nijerya'ya seramik, granit, boru, Kamerun'a su borusu ve lunapark, Moğolistan'a çimento, takım elbise ve ayakkabı satıyor. İşte KOBİ'lerin hücum ettiği yeni pazarlar ve fırsatları...

Gemilerini yeni rotalara süren KOBİ'ler Türkiye ihracatının önemli aktörleri haline geldi. Özellikle küresel krizde Uganda'dan Yeni Zelanda'ya Moğolistan'dan Fildişi Sahilleri'ne kadar dünyanın en bakir pazarlarına ihracat gerçekleştiren KOBİ'ler hızlı ve çevik yapıları sayesinde tıkanan klasik pazarların yerine alternatiflerini açmayı başardılar. Bu gelişmeler KOBİ'lerin ihracattan aldıkları payı da artırdı. 2014 yılında ihracat kervanına 8 bin yeni işletme eklenirken ihracat yapan KOBİ sayısı 60 bini aştı. Toplam ihracatın içindeki pay yüzde 65'e dayandı.

TREND AFRİKA VE ASYA
Türkiye'nin son beş yılda Afrika ve Asya ülkelerine yaptığı gerek hükümet nezdinde gerekse de iş dünyası nezdindeki çalışmalar oldukça etkili oldu. Özellikle de vizelerin kaldırılması ve ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmaları yeni pazarların kapısını sonuna kadar açtı. Yine bir başka gerçek, vizesiz ticaretin yeni bavul ticareti noktaları yarattığı ve girişimcileri cesaretlenmesi ile ilgili. Öyle ki vizelerin kalkması sadece Libya ile bir sene içerisinde 100 milyon dolara yakın ticaret hacmi yarattı. Bununla birlikte Türkiye`nin Afrika`ya 2015 yılı ihracatının 30 milyar dolara dayanması bekleniyor.

İLK ONLAR KEŞFEDİYOR
Türkiye'nin ihracatçıları, Nijerya`ya seramik, granit, mermer musluk bataryası, boru, Kamerun`a su borusu ve lunapark, Togo`ya çimento, inşaat malzemesi, takım elbise ve ayakkabı, Gana`ya arıtma tesisi ile inşaat malzemeleri, Kenya'ya içecek tozu, tavuk bulyon satıyor. İşte KOBİ'lerin hücum ettiği yeni pazarlar ve fırsatları...

KENYA
Kenya son dönemde istikrarı ile öne çıkan Afrika ülkeleri arasında gösteriliyor. Türk işletmeler buraya en çok inşaat malzemeleri ve tekstil satıyor. Kenya'nın başkenti Nairobi'ye her yıl Türkiye'den 250'den fazla işadamı yatırıma gidiyor.

Ne satıyoruz
Tarım araç ve makineleri, İnşaat malzemeleri sulama sistemleri, kauçuktan dış lastikler, tuvalet kâğıtları, ıslak mendil, kâğıt havlu ve mendil, domates salçası, zeytinyağı, margarin, mısır nişastası

KAMERUN
Ülkenin Türkiye ile olan ticaret de geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 47 artarak 80 milyon dolar sınırına geldi. Kamerun karayolu yapımı ve iyileştirmesi için 400 milyon euro harcamayı planlıyor. Bunun yanı sıra AB ile Kamerun arasında kereste ticaretini konu alan ortaklık anlaşması imzalandı.

Ne satıyoruz
Temizlik maddeleri, ambalaj ürünleri, bisküvi, margarin, makarna, maya, halıbattaniye, konserve gıdalar, domates.

TRİNİDAD VE TOBAGO
Türkiye bu ülkenin ismine yabancı olsa da Türk firmaları çoktan bu pazarda da yerini aldı. Karayipler'de yer alan, Trinidad ve Tobago'ya yapılan ihracat son 3 ayda 32 milyon dolar. Ülkenin ekonomik büyüme oranı son 7 senede düzenli olarak yüzde 8 ile 10 arasında gerçekleşiyor.

Ne satıyoruz
Üretim malzemeleri, yiyecek, kimya ürünleri, canlı hayvan, katıyağ, makine, taşımacılık malzemeleri.

SUDAN
Yaklaşık 2,5 milyon km2 yüzölçümüne sahip bulunan Sudan, Afrika ve Arap Dünya'sının en büyük toprak alanına sahip ülkesi konumunda. Ülke ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olmakla birlikte, son yıllarda hızla gelişen petrol sanayi ülkenin ekonomik yapısında önemli değişikliklere neden olduğu görülüyor.

Ne satıyoruz
Makineler
ve teçhizatları, konserve ürünleri, her türlü modern tarım aletleri.

SRİLANKA
Sri Lanka toprak işleme konusunda öne çıkan bir ülke. Kamu kesimi toprakların yüzde 90'ına sahip. Türkiye son 10 ayda ülkeye 34 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Geçen sene bu rakam aynı dönemde 6.3 milyon dolarda kalmıştı.

Ne satıyoruz
Deri
, demir - çelik, elektrikli makine ve kablolar, ambalaj ürünleri, konserve gıdalar, unlu mamuller, hububat, kimyevi maddeler, kozmetik.

ŞİLİ
İki ülke arasındaki ilişkiler Temmuz 2009 tarihinde Santiago'da imzalanan Türkiye-Şili Serbest Ticaret Anlaşması'nın yürürlüğe girmesi ile birlikte artışa geçti. Vize uygulamasını da kaldıran ülke ile ticaret her geçen gün hızlanıyor.

Ne satıyoruz

Zeytinyağı, zeytin, kuru kayısı, plastik doğrama sistemleri ve ürünleri, karayolu işleri, demir-çelik, bisküviler, iş ve maden makineleri, ev tekstili, çikolatalı mamuller.

BENİN
Benin 2014 yılında 120 milyon dolar civarında doğrudan yabancı yatırım aldı. Türkiye ve Benin arasındaki ticaret hacmi 5 yılda yüzde 220 artarak ortalama 30 milyon doların üzerine çıktı.

Ne satıyoruz
Kanatlı etleri, mayalar, bisküviler ve bitkisel yağlar, petrol yağları, inşaat malzemeleri, ilaçlar, temizlik maddeleri, tekstil ürünleri, demir.

FİLİPİNLER
Filipinler 2005 yılı itibari ile hızlı bir ekonomik büyüme serüveninin içerisine girdi. Bu gelişme özellikle tarımsal alanda ve elektronik endüstrisinde yaşandı. Ülke liberal bir çok politikayı da yasalaştırdı. 2007'de 40 milyon dolar olan ihracatımız bugün 440 milyon dolar sınarına yaklaştı.

Ne satıyoruz
Su sistemleri ürünleri, buğday unu, rafine ayçiçek yağı, çikolata, kakoa içeren gıda ürünleri, makarna, maya, tütün.

FİLDİŞİ SAHİLİ
Günde 32 bin 900 varil petrol üreten Fildişi Sahili'nin toplam 220 milyon varil petrol rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor. Türkiye bu ülkeye son 6 ayda 20 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Ne satıyoruz
Nihai ürünler, fındık, domates salçası, kağıt havlı, tekstil, battaniye, konserve, makineler ve teçhizatları, modern tarım aletleri, makarna, şişelenmiş su.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatın dümenine KOBİ’ler geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN