Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taşeron işçiye kadro müjdesi

Başbakan Davutoğlu, Karayolları'nda çalışan 6 bin 417 işçiye kadro müjdesi verdi. Davutoğlu, tüm taşeronların kadroya geçmesine seçimden sonra devam edeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Taşeron işçiye kadro müjdesi
Karayolları'nda taşeron olarak çalışan 6 bin 417 işçi kadroya geçti. İşçilere müjdeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu verdi. Bazı işçiler sevinçten şapkalarını havaya fırlattı. Davutoğlu, 'asıl iş' yapan tüm taşeronların kadroya geçmelerine seçimden sonra da devam edeceklerini söyledi. Başbakan Davutoğlu, dün Ankara Spor Salonu'nda 'Karayolları İşçileriyle Buluşma' toplantısında yıllardır kadro bekleyen işçilere müjdeyi verdi. Emekçileri alnından öptüğünü belirten Davutoğlu, "İnsan onurunun en önemli ayrılmaz parçası emektir. Eşref-i mahlukat olarak yaratılan insanı, diğer varlıklardan ayıran en önemli vasıflarından birisi, emeği kullanarak dünyayı inşa edebilme kudretidir. Sizler de emeklerinizle ülkenin dört bir yanını birbirine birleştiren karayolları işçilerisiniz. Onurun en büyüğünü yaşıyorsunuz" diye konuştu.

DEVLETİN ASLİ GÖREVİ
İnsan onurunun bir parçası emeğin hakkını vermenin, devletin asli görevi olduğunun altını çizen Davutoğlu, şunları söyledi: "Alın terinizin hakkı, alın teriniz kurumadan verilecektir. Bu bizim için kutsal bir destur, temel bir ilkedir. Kadim kültürümüzün temelini teşkil eden iki önemli prensip var. Der ki Resulullah, 'Hiçbir şey alın terinden daha hayırlı değildir'. Emekçiler için işçiler için ve sonra işverene veya iş verecek olana der ki 'İşçinin hakkının alın terini kuramadan veriniz'. Biz bu kültürle yetiştik. Geleneksel kültürümüzden, inancımızdan gelen bu düsturu, temel ilkeyi harekete geçiriyoruz. Onunla birlikte çağdaş ve sosyal devlet ilkesiyle sendikal hakların gereğini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bizler bu alanı bir çatışma ve gerilim alanı değil, birlikte Türkiye'yi ve dünyayı inşa etme alanı olarak görüyoruz."

TAŞERONU İLK ÇIKARAN CHP İKTİDARI

Taşeron uygulamasını ilk çıkarının Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) iktidarı olduğunu belirten Davutoğlu, "İlk taşeron uygulaması 1936'da başladı. Biz bu devasa problemi çözebilmek için birçok adım attık. Artık asıl iş yapan hiç kimse taşeron işçisi olarak çalıştırılmayacak. Bunun ilk adımı olarak karayollarında çalışan taşeron işçilerimize kadro imkânı veriyoruz" dedi.

DAHA ÇOK YOL YAPACAĞIZ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Karayolları işçilerine "Bundan sonra sizin emeğinize ihtiyacımız var" dedi. Davutoğlu işçilere "Daha çok yollar yapacağız. Sizinle 17 bin kilometre duble yol yaptık, şimdi bu duble yolların yanına binlerce kilometre otoyol yapmaya var mısınız?" diye seslendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taşeron işçiye kadro müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN