Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in kaybettikleri

Giriş Tarihi: 2.5.2015
İzmir'in kaybettikleri

En son 5 yıl önce Şanghay'da düzenlenen Uluslararası Expo Fuarı dün İtalya'nın Milano kentinde kapılarını açtı. İzmir'in yarışıp 21 oyla kaybettiği etkinliği 6 ayda 20 milyon kişi takip edecek

Expo 2015 dün Milano'da açıldı. Dünyanın en büyük sergi aktivitesi olan Expo 2015'i 21 oy farkla kaybeden İzmir'in nelerden mahrum kaldığı da ortaya çıktı. Sloganı 'Gezegene gıda, hayata enerji' olarak belirlenen Milano Fuarı'nı altı ay içinde yaklaşık 20 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Maliyeti 2.5 milyar euroyu bulan fuar ekonomi, bilim, teknoloji ve kültürel alandaki temalarıyla insanlığa fikir alışverişi sağlayan en büyük platform olma özelliğini taşıyor. 145 ülkenin katıldığı Expo 2015'te 140 ülke ve organizasyonun pavyonu bulunuyor.

10 MİLYAR EURO ROMA'YA

Milano'da düzenlenen fuarın başkent Roma'ya da yararı olacak. Roma'nın turizm gelirlerinde 10 milyar euroluk bir artış olması bekleniyor. Hedefi; açlık, gıda israf ve obeziteyle mücadele ve kaynakların doğru kullanımı konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak olan bu etkinliğin açılışını İtalya Başbakanı Matteo Renzi yaptı. Pavyonunda bereketin simgesi nar meyvesini seçen Türkiye, 2 bin metrekaresi kapalı, geri kalan bölümü ise açık alan olarak tasarlanan etkinlik alanını 65 günde bitirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in kaybettikleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN