Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TANAP'a küresel ilgi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Azeri gazını dünyaya taşıyacak olan TANAP Projesi'ne ortaklık için başvuran firmalarla görüşeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 5.5.2015
TANAP'a küresel ilgi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'na (TANAP) ortaklık için başvuran firmalarla görüşeceklerini söyledi. "STEAM Geopolitical Energy Arena" konferansında yaptığı konuşma sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, TANAP gibi büyük projelerin gerçekleşeceğine olan inanç arttıkça taleplerin de arttığını belirtti. Yıldız, "Somut manada görüşeceğimiz bir-iki firma olacak. Bu firmaların da halka açık olmaları ve dünya piyasalarında yer almaları sebebiyle ancak bu açıklamaları kendileri yaptığında değer kazanacaktır" dedi.

46 MİLYAR METRE KÜPÜ AB'DEN
Türk Akımı projesiyle ilgili olarak ise Yıldız, dört boru hattından gelecek olan toplam 63 milyar metreküplük doğalgazın 15 milyar 750 milyon metreküpünün Türkiye'nin iç ihtiyacı ile ilgili olduğunu söyledi. Yıldız, geri kalan 46-47 milyar metreküplük kısmı için talebin AB ülkelerinden geleceğini vurguladı.

TAHKİM'İN SONUCU BEKLENİYOR
Tahkim sürecindeki İran doğalgazıyla ilgili anlaşmazlığın hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, mahkemenin müzakere ve duruşmaları bitirdiğini ve karar aşamasında olduğunu belirterek, bu ay veya gelecek ay içerisinde kararın çıkabileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TANAP'a küresel ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN