Büyükbaşlar sahnede

Bakan Canikli'nin "Bazı büyük çiftlikler piyasaya ürün satmıyor" açıklaması tartışma yarattı. Kulislerde, eti stoklayıp fiyatı artıran şirketler arasında Namet ve Saray'ın olduğu iddia ediliyor

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Büyükbaşlar sahnede
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin "Şu anda karkas ya da canlı hayvan getirilmesini tartışıyoruz. Bazı büyük çiftlikler piyasaya ürün satmıyor. Arzı azaltıp fiyatları yükseltmek istiyorlar. Üretim yeterliyken fiyat artıyorsa, demek ki stok var" açıklaması gözleri büyük çiftlik sahiplerine çevirdi. Kırmızı eti stokta tutup fiyatları artıran ardından da ithalatın gerekli olduğu algısı yaratmaya çalışan büyük çiftliklerin, yurtdışından ucuz hayvan getirip ülkede yüksek kârlarla satmak ve bu yolla ciddi kazanç elde etmek istedikleri iddia ediliyor. Bu büyük çiftlikler arasında Saray, Banvit, Maret ve Namet'in olduğu iddia ediliyor. Şirketler, konuyla ilgili sorularımızı yanıtsız bıraktı. Tek açıklama ise Banvit'ten geldi. Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Bakan Canikli'nin açıklamalarını desteklediklerini belirterek, "Bir an önce stokçuların ve spekülatörlerin tespit edilmesi gerekir" dedi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise büyük çiftliklerin ithalatın serbest bırakılmasını istediğini belirterek, "Eğer ithalat başlarsa ucuza hayvan getirip üzerine koyup satacaklar ve ciddi para kazanacaklar. Ama ithalat yerli üreticiyi bitirir" diye konuştu. 2010'da canlı hayvan ithalatını sadece 10 büyük firmanın yapabildiğini vurgulayan Tunç, "Kim ucuz et yiyebildi? Fiyatları artırıp 'ithalata mecburuz' algısı yaratıyorlar. Halbuki etle ilgili piyasada sıkıntı yok. Lobi baskı yapıyor" diye konuştu.

Tüccar da stok yapıyor
Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ise, besici olmayan tüccarların piyasadan hayvan toplayıp, beslediğini sonra piyasaya sürdüğünü belirterek, "Suni fiyat artışları sağlayarak gümrük vergilerini indirip ithalatın önünü açarak gelir sağlama amacı güdüyorlar. Et ve Süt Kurumu piyasayı regüle etmeye çalışıyor ama yetersiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükbaşlar sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN