Kuş gribine karşı acil eylem planı

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Kuş gribine karşı acil eylem planı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kastamonu-Küre ve Bandırma'da görülen kuş gribi vakalarının ardından düğmeye bastı. Türkiye genelindeki bütün kümesleri merkeze alacak denetim süreci başlatıldı.

YUMURTA TESPİTİ

2015 yılı Kuş Gribi Acil Eylem Planı'nı hazırlayan bakanlık, bütün denetim, önlem ve bilgilendirme süreçlerini bu plan doğrultusunda gerçekleştiriyor. Acil Eylem Planı çerçevesinde yapacağı denetimler, hastalık durumunda uygulayacağı prosedür ile vatandaşlara yönelik uyarılar sıralandı. Buna göre, hastalık görülen işletmelerde bütün kümes hayvanları itlaf edilecek ve çukurlara gömülecek. Önceden kesilmiş kümes hayvanlarından elde edilen etlerin imha edilmesi sağlanacak. Yumurtaların da izi sürülerek, imha edilecek. Hastalık nedeniyle imha edilen hayvansal ürünlerin, yem, madde ve malzemelerin bedelleri ile imha, nakliye ve dezenfeksiyon masrafları bakanlık tarafından sahiplerine tazminat olarak ödenecek.

TAVUKÇULAR : ENDİŞELİYİZ
Balıkesir Tavuk Yetiştiricileri Birliği Yöneticisi Yusuf Gündoğdu, bakanlığın bölgeyi tamamen kontrol altına aldığını belirterek, virüsün yayılmasının imkânsız olduğunu söyledi. Gündoğdu, "Burada 5 binden fazla kümes sürekli denetim altında. Dönem dönem çıkabilen hastalıklar bunlar. Biz sektörün darbe almasından çok endişeliyiz. Süreç vatandaşa doğru aktarılmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuş gribine karşı acil eylem planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN