Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomiye finansal suikast

Bankalar esnaf, KOBİ ve ihracatçıyı kıskaca aldı. Adeta reel sektöre ve ekonomiye suikast operasyonu düzenleniyor. POS'ta vade uzuyor, ihracatçının akreditifine el konuluyor, kredi faizleri 1 puan arttı

Giriş Tarihi: 7.5.2015
Ekonomiye finansal suikast
7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala bazı bankalar, piyasayı kilitleyen uygulamalarıyla adeta ekonomiye üç koldan suikast düzenlemeye başladı. Hedefte ihracatçılar, esnaf ve KOBİ'ler var. İhracatın düşmesini bahane eden bazı finans kuruluşlarının borcun vadesi gelmeden akreditiflere el koyduğu belirtiliyor. POS cihazlarında vade ve komisyonları son 15 gün içinde fahiş oranlarda artıran bankalar, esnafı da nakit akışı dengesiyle vurdu. Piyasayı kilitleyen en büyük sıkıntı ise kredi faizlerinin 10-15 günlük süreçte 0.50-1 puan arasında yükselmesi oldu.

AKREDİTİFE EL KOYDU

Edinilen bilgilere göre, bir banka Anadolu'da üretim yapan ve oldukça da tanınan bir tekstil firmasının 6 ay sonraki borcu için ihracattan gelen akreditif parasına el ko ydu. Banka firmaya "6 ay sonra bize olan kredi borcunu ödeyemezsin diye endişe ettik" gerekçesini gösterdi. Bankanın uygulaması kanuna aykırı. El konulan parası için işadamının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na şikâyette bulunduğu öğrenildi. Kurumun konuyla ilgili incelemesi sürüyor. Başka bankaların da benzer uygulamalarda bulunduğu belirtiliyor. 2015'e düşüşle başlayan ihracatı da bahane eden bankaların, birçok firmanın kredisini 'erken çağırma' veya 'yüksek faizden yenileme' gibi kozları da öne sürdüğü belirtiliyor.

KREDİ FAİZİ 1 PUAN ARTTI

Piyasada kredi faizleri 10-15 günlük süreçte yüzde 0.50 ila 1 puan arasında yükseldi. Bankalar, faiz artışına gerekçe olarak artan enflasyon ve kur ile seçimleri gösteriyor. Kredi ile mevduat faizi arasındaki makas da ciddi oranda daraldı. Özellikle KOBİ'lerin kullandığı borçlu cari hesapta faiz oranları yüzde 13'e kadar çıktı. Buna dosya, işlem ücretleri ve sigorta gibi masraflar da eklendiğinde giydirilmiş maliyet rekor düzeylere ulaşıyor. Bankalar 100 çekten artık sadece 30'unu teminat olarak kabul ediyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye finansal suikast
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN