Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal medyaya vergi mi gelecek?

, "G20 Uluslararası Vergi Sempozyumu"nun açılışında sosyal medya şirketlerinin vergilendirilmesi konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Giriş Tarihi: 7.5.2015 17:11 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 17:22
Sosyal medyaya vergi mi gelecek?

, "Türkiye olarak sosyal medya firmalarının vergilendirilmesi konusunda bazı sorunlar yaşıyoruz. Neticede şöyle bir anlayışa vardık; para kazanıyorlarsa mutlaka onların da vergilerini ödemeleri gerekiyor" dedi.

Bakan Şimşek, "G20 Uluslararası Vergi Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, G20 Türkiye dönem başkanlığının öncelikleri, Matrah Aşındırma ve Kar Aktarımı (BEPS) ve vergi bağlamında kapsayıcılık konularında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı gündeminde kapsayıcılık, uygulama ve yatırım konularının önceliklendirildiğini anlatan Şimşek, kapsayıcılık başlığı altında KOBİ'lere, cinsiyet eşitliğine, gençlerin istihdamına ve düşük gelirli ülkelerin sıkıntılarına çözüm bulmaya önem verdiklerini ifade etti.

Küresel finans krizi sonrasında G20 ülkelerinde başlatılan yapısal reform programlarının uygulanıp uygulanmadığı konusunda bir izleme yapısının olması gerektiğini vurgulayan Şimşek, "Bunun bir parçası da küresel ve ulusal vergi sistemleri. Vergi sistemlerinin büyümeyi destekliyor olması lazım. Uluslararası vergi sisteminin şeffaflığı da çok önemli. BEPS'le ilgili sorunların çözümü ve iyi işleyen otomatik bilgi paylaşımı sağlayan sistemlerin kurulabilmesi uygulama alanında kritik önem taşıyor" diye konuştu.

"KAYIT DIŞI EKONOMİYLE MÜCADELE TERÖRİZMLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİ"
Bakan Şimşek, OECD'nin G20 ve diğer uluslararası kuruluşlarla yaptığı iş birlikleriyle küresel vergi sorunlarıyla mücadele konusunda iyi işlere imza attığını dile getirdi.

G20 liderlerinin de bu konuda güçlü taahhütleri ve çağrıları olduğuna değinen Şimşek, şöyle devam etti:

"Bu noktada ilerleme olduğunu görmek istiyoruz. Vergi cenneti olan ülkeler var. OECD'nin karşılıklı vergi anlaşmalarını da barındıran bir model anlaşması var. Birçok ülke bu sürecin parçası oldu ve ikili vergi anlaşmalarını buna göre uyumlaştırdı. Bunun tabii ki bir faydası oldu ama hala bu konuyla alakalı, çifte vergilendirmenin veya sıfır verginin önlenmesi gibi yapılması gereken birçok şey var.

Türkiye'de Maliye Bakanı olarak ben kayıt dışı ekonominin ortadan kaldırılabilmesi için çok çalışıyorum. Ama bu bizim ülkemiz için olduğu kadar bütün ülkeler için bir sıkıntı. Burada gölge ekonomi ya da kayıt dışı ekonomi dediğimiz yapıyla mücadele esasında uluslararası terörizmle mücadele etmek kadar önemli. Çünkü böyle bir yapı içerisinde çok kıymetli vergi gelirlerinden mahrum kalıyor ülkeler ve buradan gelecek para eğitime, sağlığa, Ar-Ge'ye, spora veya sanayinin desteklenmesine harcanabilecekken bu yapılamıyor."

Maliye Bakanı Şimşek, bu noktada BEPS ve çok uluslu şirketlerle ilgili çözülmesi gereken meseleler olduğunu dile getirdi.

Dünyanın "küresel bir köy" haline geldiğini belirten Şimşek, Türkiye'de 10 yıl önce 5 bin yabancı ya da çok uluslu şirket faaliyet gösterirken bugün bu sayının 42 bine ulaştığını, Türk firmalarının da farklı ülkelerde endüstriyel bağlantıları bulunduğunu anlattı.

Burada birçok meselenin işin içine girdiğini ve vergilendirmenin karmaşık bir hal aldığını belirten Şimşek, "Bir sistem oluşturduk ve vergi mükellefleri için daha tahmin edilebilir bir yapı ortaya koyduk ki çifte vergilendirmenin de önüne geçebilelim ve onlar için öngörülebilir bir ortam oluşsun. Bu konuda önemli bir ilerleme de kaydettik" diye konuştu.

OECD ve G20'nin verimli ve etkili bir şekilde birlikte çalıştığını aktaran Şimşek, şöyle konuştu:

"2013 yılı Eylül ayında liderler 15 maddelik bir eylem planı kabul etti. Artık uluslararası vergi uygulamaları, vergi kanunları ve vergiyle alakalı atılan adımlar için ortak standartlardan bahsediyoruz. 15 maddelik eylem planı, öncelikle vergi tabanını, vergi matrahını korumakla alakalı. Bunun için tabii ki vergi mükellefleri için öngörülebilirliğin artırılması gerekiyor.

Sadece internette faaliyet gösteren birçok firma var ve bugünün kanunları onları kapsamıyor. Para kazanıyorlar, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteriyorlar, ama iş vergilendirmeye geldiği zaman 'Yok, biz sanal şirketleriz, biz burada mukim değiliz' diyorlar. OECD'nin kurallarına göre biz bu konuya eğilmek durumundayız. Çünkü bir yerde bir değer yaratılıyorsa, bir ekonomik faaliyet varsa o mutlaka dikkate alınmak ve vergilendirme de onu yansıtmak durumunda."

Şimşek, 15 maddelik eylem planının sadece vergi matrahını korumakla kalmadığını aynı zamanda vergi idareleri ile küresel firmalar arasındaki gerilimi de azalttığını ifade etti.

Bakan Şimşek, geçen yıl 7 maddesi kabul edilen bu eylem planının kalan 8 maddesinin de 15 Eylül'e kadar kabul edilmesini umduğunu dile getirdi.

"SOSYAL MEDYA FİRMALARININ VERGİLENDİRİLMESİ..."

Bakan Şimşek; "Türkiye olarak vergilendirme alanında örneğin sosyal medya firmalarının vergilendirilmesi konusunda bazı sorunlar yaşıyoruz. Şunu anladık ve neticede şöyle bir anlayışa vardık; para kazanıyorlarsa mutlaka onların da vergilerini ödemeleri gerekiyor." şeklinde konuşarak sitemde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal medyaya vergi mi gelecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN