Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Santraller koruma altında... e kadar izin yok!

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü , 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel i ile ilgili, "Seçime kadar izinleri kaldırdık, santrallerde bütün tedbirleri aldık" dedi.

Giriş Tarihi: 8.5.2015 12:52 Güncelleme Tarihi: 8.5.2015 17:03
Santraller koruma altında... Seçime kadar izin yok!

, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen "21. Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI-2015'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"SEÇİME KADAR İZİNLERİ KALDIRDIK"

Elektrik işletmeciliğinde 7 gün 24 saat çalışmanın esas olduğunu ifade eden Alış, "Ancak biz her şeye rağmen resmileştirmek adına bütün arkadaşlarımızın seçim dönemine ve seçimden bir gün sonrasına kadar izinlerini kaldırdık. Santrallerde bütün tedbirleri aldık. Umuyorum ki 31 Mart'ta yaşanmış olan üzücü olay bir daha yaşanmaz" ifadelerini kullandı.

Alış, yazın sıcaklığa bağlı enerji talebinin yükselmesi halinde elektrik arzında bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtti.

"NÜKLEER SANTRALDE PAY ORANIMIZI DEĞİŞTİREBİLİRİZ"
Sinop'ta kurulacak ikinci nükleer santralin en büyük ortağının EÜAŞ olduğunu ifade eden Alış, şunları kaydetti:

"Bir ay önce Japonya ve Fransa ile olan ortaklığın uluslararası ve ev sahibi anlaşması parlamentodan geçti. Bu anlaşmaya göre 3 ortak görünüyor, ortaklardan birisi en büyük payla, yüzde 49 payla EÜAŞ'tır. Bu hissemiz daha sonra değişebilir, yüzde 49 görünür hissemiz. Bunu büyük ihtimalle Türk özel sektörüyle paylaşmak istiyoruz. İlgili Kanun Hükmündeki Kararnamenin KİT'lere vermiş olduğu izinlere dayanarak yüzde 15'ten az olmamak kaydıyla biz pay oranımızı değiştirebiliriz. Fakat şimdilik yüzde 49 oranla EÜAŞ, en büyük dominant ortaktır. Jeolojik ve sismik çalışmalar devam ediyor. Kısa sürede Sinop'ta inşallah çalışmalara başlayacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Santraller koruma altında... Seçime kadar izin yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN