Madencinin yüreğine kazındılar

Soma'da 300'ü aşkın gönüllü bilim insanı, 5 bin kişiye psikososyal destekle tekrar nefes aldırdı. Borusan destekli projeyle 10 binin üzerinde mağdurun yüreğindeki yaşam odalarına ulaşılıyo

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Madencinin yüreğine kazındılar
Mayıs ayı madenciler için yeni umutları yeşerten yaz mevsiminin habercisi olmaktan şimdilik oldukça uzak. 13 Mayıs'ı hayatlarına 'kara gün' olarak kazıyan sadece Soma değil Ege, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu gibi Türkiye'nin dört bir yanından gelmiş işçiler ve onların yakınları için kocaman bir boşluğu ifade ediyor. Yapılan maddi ve ayni yardımlar fiziki hayatın sürdürülebilirliğini kolaylaştırsa da ruhlardaki derin yaralar ve travmaların izleri henüz kapanmış değil. Afet sonrasında oluşan travmaya müdahale etmek için uzun yıllardır Kızılay'ın da desteğini alarak olay yerine giden Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği'nin (APHB) yüzlerce gönüllü üyesi, Soma'da kurduğu merkezle 7'den 70'e herkese dokunuyor.

340 GÖNÜLLÜ ÇALIŞTI

Borusan çalışanlarının bağışları ve şirket yönetiminin katkılarıyla oluşturulan fon sayesinde hayata geçirilen merkez, Soma Dayanışma Ağı (SomaDA) adıyla hazirana kadar 5 bin kişiye ulaşmış olacak. Bir yılı geride bırakan SomaDA, Türkiye Kızılay Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği'nin bir araya gelmesiyle kurulan nadir oluşumlardan. Bu derneklere üye 300'ü aşkın bilim insanı gönüllü olarak bir yıldır haftalık dönüşümlerle bölgeye gitti. Maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri ile sağ kurtulanlar ve yakınlarının travma sonrası yaşamsal denge kurmasına destek veriyorlar. Gönüllüler şu ana kadar 875 kişi ile 2 bin 777 bireysel görüşme yaptı. 793 ev ve 150 köyü ziyaret etti, 205 grup çalışması gerçekleştirdi. Bir yıldır bölgede saha çalışmalarına katılan APHB Temsilcisi ve Türkiye Psikologlar Derneği (TPD) Genel Merkez Başkanı Prof. Gökhan Malkoç, olaydan sonra 'normal olarak' ciddi travmayla karşılaştıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madencinin yüreğine kazındılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN