Türkiye'nin en iyi haber sitesi

High Tech Port bu yıl Katar'da

Giriş Tarihi: 11.5.2015
High Tech Port bu yıl Katar'da

MÜSİAD'ın 'yüksek ahlak, yüksek teknoloji' hedefi, High Tech Port MÜSİAD'da vücut buldu. Geçen yıl binlerce işadamının ziyaret ettiği etkinlik, bu yıl kasımda Katar’da gövde gösterisi yapacak

Geçen yıl ilki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen konsept pazar geliştirme projesi High Tech Port by MÜSİAD, bu yıl Katar'da yapılacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile birlikte organize edilen projenin, Katar tarafında resmi ortağı "Katar İş Adamları Derneği" olacak. Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı ve High Tech Port Genel Koordinatörü Hakan Kurt, geçen yıl 15'inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilen projeye 71 milli firmanın katılım gösterdiğini söyledi. Kurt, "High Tech Port by MÜSİAD, 51 devlet başkanı ve bakan, 123 ülkeden 7 bin 250 uluslararası iş adamı başta olmak üzere 120 bin kişi tarafından ziyaret edildi" dedi. Yoğun ilgi gören projenin bu yıl Katar'da düzenlenmesine karar verildiğini vurgulayan Kurt, 'İslam Ülkeleri Arasında Yüksek Teknoloji İşbirlikleri' temasıyla toplanacak olan 19'uncu Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi'nin de High Tech Port by MÜSİAD Qatar ile eş zamanlı olarak düzenleneceği bilgisini verdi.

ORTAK GİRİŞİM KURULACAK

6-8 Ekim tarihleri arasında Katar Ulusal Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek High Tech Port by MÜ- SİAD Qatar projesiyle, Türkiye ve Katar'ın stratejik ortaklığının sergileneceğini anlatan Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Proje Körfez Bölgesi'ndeki etkin fonlarla 'Ortak Girişim' kurulma imkânı sunacak. Orta Doğu/ Körfez ülkelerinin teknoloji ihtiyaçlarına ve rekabetçi pazar oyuncusu arayışlarına cevap verebilecek. Bölge ülkeleriyle mevcut ticari ilişki ve yatırımların geliştirilmesini sağlayacak. İş ve iletişim ağını geliştirecek."

Dünyayı teknoloji yönetiyor
High Tech Port projesinin ortaya çıkış süreciyle ilgili de bilgi veren Kurt, Şunları anlattı: "Dünya parayı idare edenlerin değil, teknolojiyi yönetenlerin hükümdarlığı altındadır. Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet Han, çağ açıp çağ kapatan İstanbul'un fethini o dönemin en yüksek teknolojisine sahip 'Şahi Topu'nu döktürerek kazanmıştır. Avrupa'da buharlı makinelerin icadıyla teknoloji yönetimi dolayısıyla dünya yönetimi el değiştirmiştir. Aynı şekilde, Amerika'da ABD ordusunun bir iletişim kabiliyeti olarak ortaya konan internetin keşfinin dünyayı dijital bir mecraya taşıdığı ve ABD'yi dünyanın süper gücü haline getirdiği söylenebilir. Bu felsefeden hareketle 'Dünyayı yöneten güç para değil, teknolojinin hâkimiyetidir' vizyonuyla yola çıkan High Tech Port By MÜSİAD, felsefenin tüm dinamiklerini bir araya getiren yüksek-ileri ve stratejik teknolojiler fuarıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
High Tech Port bu yıl Katar'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN