Katılım bankacılığının pazar payı hedefi % 10

Katılım bankalarının % 6 olan payının 10'a çıkabileceğini belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Yahşi, "Sektörümüzün önü açık" dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2015
Katılım bankacılığının pazar payı hedefi % 10
Türkiye'de katılım bankacılığının, ilk uygulanmaya başlandığı dönemden itibaren gerek yaygın şube ağı gerekse personel bakımında çok önemli bir mesafe aldığını vurgulayan Albara Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, sektörün büyüme açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Katılım bankalarının 2014 yılı sonunda toplam bankacılık sektörü içerisindeki payının, aktif büyüklük bakımından yüzde 6 civarında olduğunu ifade eden Yahşi, "Bu oranın yükseltilmesi için yeni ürünlerin ortaya konulması gerekiyor. Müşterilerin talepleri ve gelişen altyapı da bu ürünlerin çıkmasını hızlandırıyor. Önümüzdeki dönemde katılım bankaları, faizsizlik prensibinden taviz vermeden pazar paylarını artırmak ve diğer bankalarla rekabet edecek hizmeti sunmak için yeni ürünler piyasaya sunarak sistemin büyümesine katkı sunacaktır" dedi. Önümüzdeki dönemde kamu katılım bankalarının faaliyete başlamasıyla beraber katılım bankacılığının yeni bir ivme kazanacağını ve bankacılık sektörünün içinde payı için belirlenen yüzde 10 hedefine rahatlıkla ulaşılacağını kaydeden Yahşi, "Yurt genelinde şube ağının artmasıyla birlikte daha çok müşteriye ve sektöre ulaşılacak, ölçek ekonomisi açısından etkinlik artacak" diye konuştu.

DÖNÜŞÜM HAMLESİ

Albaraka Türk'ün, yeni katılım bankalarıyla birlikte yoğun rekabet ortamında avantaj kazanmak ve müşterilerine en iyi hizmeti sunmak amacıyla Simurg adını verdiği büyük bir dönüşüm çalışması başlattığının altını çizen Yahşi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu Dönüşüm Projesi'nin kalbinde Bilgi Teknolojileri yer alıyor. Bu atılım önümüzdeki dönemde Albaraka Türk'ün rekabet üstünlüklerinden biri olacak. Yeni ana bankacılık yazılımı ve yenilenen otomasyon sistemi Albaraka Türk'ün teknolojik altyapısını daha da güçlendirecek." Albaraka Türk'ün 2014'ü hedeflerinin üzerinde bir büyümeyle kapattığını anlatan Yahşi, "2015'te aktif toplamımızı, toplanan fonları ve kullandırılan fonları yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katılım bankacılığının pazar payı hedefi % 10
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN