Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ar-Ge ordusu 80 bine dayandı

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Ar-Ge ordusu 80 bine dayandı

Reel sektörde çalışan Ar-Ge mühendisi sayısı rekor kırdı. En hızlı büyüme savunma sanayii ve makinede yaşandı. OSB'lerde ise rekor Çerkezköy'de

Türkiye ekonomisinin yapısal değişimi kapsamında 2005'ten bu yana süre gelen Ar-Ge destekleri reel sektörde çalışan mühendis istihdamını da uçurdu. 2005'te 13 bin 500 olan Ar-Ge mühendisi sayısı, bu süre zarfında 7 kata yakın artarak 80 bine dayandı. Kalkınma Bakanlığı'nın özel sektörle işbirliği yaparak hazırladığı çalışmaya göre, en hızlı büyüme savunma sanayisinde yaşandı. 2000'de 40'ı bulmayan savunma sanayisinde çalışan şirket sayısı, bugün 2 bin 952'ye ulaştı. Ağırlıklı olarak KOBİ'lerden oluşan bu firmalar 6 milyar ciro, 1.7 milyar dolarlık da ihracat gerçekleştirdi. Son verilere göre, Türk savunma sanayisinde 23 bin 500 bin mühendis görev yapıyor. Bu rakamın yüzde 20'si TSK'ya bağlı vakıf şirketlerinde çalışırken, geri kalanı ise özel sektörde faaliyet gösteriyor.

MAKİNE SEKTÖRÜ ATAKTA

Geçen yıl katma değerli üretimin itici gücü ise makine sektörü oldu. Türkiye Patent Enstitüsü'ne en fazla başvuru yüzde 38.74'le makine ve teçhizat sektöründen geldi. Araştırmaya göre, Türkiye'de en fazla mühendis istihdam eden Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ise Çerkezköy OSB oldu. Aynı zamanda patent liderliğini de elinde tutan bölge 2014 verilerine göre 4 bin 800 Ar-Ge mühendisi istihdam ediyor. 30 yabancı firmanın da üretim yaptığı ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, "Şirketlerin daha iyi koşullarda, katma değeri yüksek üretim yapmalarını sağlamak amacıyla görev süremiz içinde 200 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdik" dedi. Görevini 12 Mayıs 2015'te yapılacak genel kurulda genç bir ekibe bırakmaya hazırlanan Sarıoğlu, şunları söyledi: "ÇOSB'u Türkiye'nin en iyi OSB'si haline getirdik. 242 fabrikada yıllık 20 milyar dolar ciro elde ediliyor. Bir yılda 290 patent ve faydalı buluşa imza attı."

İNOVASYON TURU

İş kazasına sarı kutu önlemi geldi
Kalıp firması Doka, inşaat kazalarını azaltmak için yeni bir yöntem geliştirdi. İnşaat katının tamamının perdelerle kapatıldığı sistem iş kazalarında tek başına yüzde 20 iyileşme sağladı. Doka Genel Müdürü Ender Özatay, "İnşaat full kapalı sarı bir odanın içinde devam ediyor. Böylece çalışanların iş güvenliği riske girmemiş oluyor. Sistem uygulanmaya başlandı" dedi.

Emlakta kadın girişimci dönemi
Gayrimenkul franchise sistemiyle Türkiye pazarına 2014'ün son çeyreğinde adım atan Realty- TR, kadınların iş yaşamında daha aktif olmaları, maddi özgürlüklerini kazanmaları ve sosyal hayatın içinde rol oynamaları amacıyla bir proje başlattı. Dünyada 27 ülkede 30'dan fazla ofisi bulunan firma, franchise isteyen girişimci kadınlara, avantajlı ödeme koşulları sunuyor. Girişimcilere kurumsal destek de veriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge ordusu 80 bine dayandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN