Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koç ve Sabancı'dan 1.1 milyar TL net kâr

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Koç ve Sabancı'dan 1.1 milyar TL net kâr

Türkiye'nin iki büyük holdingi Koç ve Sabancı, bu yılın ilk çeyreğinde toplam 1.1 milyar lira net kâr açıkladı. Koç Holding, ilk çeyrekte 459 milyon TL, Sabancı Holding ise 648 milyon TL net kâr sağladı

Türkiye'nin iki dev holdingi, bu yılın ilk çeyreğinde toplam 1.1 milyar TL net kâr elde etti. Koç Holding, ilk çeyrekte 459 milyon TL, Sabancı Holding ise 648 milyon TL net kâr sağladı. Koç Holding'in kârı geçen yılın aynı dönemine göre, finansman giderlerindeki artışın etkisiyle yüzde 18 azalırken, Sabancı Holding kârını yüzde 54 artırdı. İlk çeyrek itibarıyla Koç Holding 87 bin 439, Sabancı Holding ise 59 bin 725 personel istihdam ediyor.

TÜPRAŞ'TA ÜRETİM ARTTI

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Koç Topluluğu'nun yılın ilk çeyreğinde, faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğünü, yılın geri kalanında da büyük ölçekli yatırımlarının olumlu sonuçlarını almaya devam edeceklerini söyledi. Tüpraş'ın 3 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin tek seferde gerçekleşen en büyük yatırımı olan, Türkiye'nin cari açığını yılda 1 milyar dolar azaltacak Fuel Oil Dönüşüm Tesisi'nde test üretim çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Çakıroğlu, "Diğer yandan, Tüpraş, yılın ilk çeyreğinde Akdeniz rafineri marjındaki olumlu gelişmeler ve artan talep paralelinde üretimini geçen yıla oranla yüzde 25 artırdı. Yılın ilk çeyreğinde güçlü seyreden yurtiçi ve yurtdışı otomotiv talebi, Koç Holding otomotiv şirketlerinin satışlarını da olumlu etkiledi" dedi.

CARREFOURSA ETKİSİ

Sabancı Holding'in konsolide gelirleri ise ilk çeyrekte 6 milyar 725 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Akbank'ın üç aylık konsolide net kârının 785 milyon TL olduğunu söyledi. Kurtul, enerji alanındaki faaliyetlerine de değinerek, Enerjisa'nın bu dönemde 289 milyon TL net kâr elde ettiğini açıkladı. Kurtul perakende sektöründeki faaliyetlerine ilişkin ise şöyle konuştu: "Sabancı Holding olarak Carrefoursa'da yönetimi devraldığımız 2014'ten bu yana markamızı daha ulaşılabilir bir konuma getirerek kârlı bir noktaya taşımak üzere çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl ilk üç ay 113 milyon TL net kâr elde ettik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç ve Sabancı'dan 1.1 milyar TL net kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN