Türkiye'nin en iyi haber sitesi

cilerin turistlere taksimetre oyunu

'da ciler, turist yolculara taksimetre açmak yerine pazarlığa girişerek 2-3 kat fazla ücret istiyor.

Giriş Tarihi: 15.5.2015 13:05
Taksicilerin turistlere taksimetre oyunu

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'ye gelen turistlerle ilginç bir çalışma yapıldı. HT ekibinin araştırmasında özellikle de turistlerin ulaşımıyla ilgili kısımlar dikkat çekici oldu.

TAKSİCİ SORUNU BÜYÜK
Turist kılığında İstanbul'un turistik mekanlarını gezmek için seyahat yaptığı sırada toplu ulaşım araçlarında hiçbir sorun yaşanmadı. Ancak işin rengi ye gelince değişti. Hani hep şikâyet edilir ya, 'Taksiciler, Tarihi Yarımada'da sadece turistleri alıyor, turist olmayan taksiye binemiyor' diye. İşte bu iddianın doğruluğu bizzat tecrübe edildi.

5 TL YERİNE 50 TL SAHTEKARLIĞI...
Konu taksici ve turist olunca şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Turistlerle fiyat pazarlığı yapmaları, 5 TL yerine 50 TL sahtekârlığı, turistleri uzun uzun dolaştırmaları gibi çokça iddia dolaşıyor taksicilerle ilgili.

"CEZALAR CAYDIRICI OLMALI"
Geçtiğimiz haftalarda Esra Boğazlıyan'ın Trafikten Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper'le yaptığı röportajda taksicilerle ilgili şikâyetler gündeme geldi. Alper, "Taksicilerle ilgili en sıklıkla karşılaştığımız problem, banknot benzerliğinden dolayı turistlerden 5 TL yerine 50 TL aldıklarını iddia ediyorlar. Burada kural ihlali yok, doğrudan gasp var" diyerek cezaların caydırıcı olması gerektiğine dikkat çekti.

İşte şimdi de bir turist rehberi anlatıyor taksicilerle yaşadıkları problemleri...

"İSTANBUL'A AİT CİDDİ BİR SORUN VAR"
"Turist sezonunun başlamasıyla, yabancı misafirlerimizle bire bir ilgilenen şirketimize gelen şikâyetler de artıyor. Klasik turist şikayetlerini geçiyorum, bunlar dünyanın her şehrinde görülen ve dikkat edilmesi gereken unsurlar ancak İstanbul'a ait özel bir sorun ciddi safhada artmaya başlamış durumda ve gelen tüm ziyaretçilerimizi utanarak uyarmamız gerekiyor.

TAKSİMETREDEN 2-3 KAT FAZLA ÜCRET İSTİYORLAR
Bir turist taksiye bindiğinde taksici pazarlığa başlıyor bir kere. Taksimetre açmak yerine gidilecek adrese bir fiyat veriliyor ki bu fiyat taksimetreden genellikle 2 ya da 3 kat fazla oluyor. Taksimetreyi açtırmak isteyen turistler ise taksicinin soğuk ve saygısız tavırlarıyla karşılaşabiliyor.

TUR OPERATÖRLERİ TAKSİ KULLANMAYIN DEYİP İSTANBULKART VERİYOR
Durum o kadar vahim ki, turistlere 'Taksi kullanmayın' diyen tur operatörlerinin sayıları gün geçtikçe artıyor. Hatta bazı acenteler turistlere İstanbulkart vererek otobüs ve metro hatlarını kullanmalarını ve taksileri kullanmamalarını tavsiye ediyor. Hem İstanbul sakinleri için hem de ülkemizi ziyaret eden misafirlerimiz için bu taksi sorununu çözmemiz lazım. Eğitim, şikâyet hatları ve ciddi cezalarla bu sorunun üstesinden gelmeliyiz..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksicilerin turistlere taksimetre oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN