Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'la tavuk müzakeresi

Türk tavuğuna 'kuş gribi' engeli koyan Kuzay Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'yle ikili görüşmeler başladı. Bakanlık, "Vakalar kontrol altına alındı, gelin görün" mesajını iletti

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Irak'la tavuk müzakeresi
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye'den tavuk ithalatını durdurduğunu açıklayan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile bürokratlar nezdinde girişim başlattı. Karşılıklı yazışmalarda Kuzey Irak yetkililerine, Türkiye'de kuş gribi salgını olmadığı, belli yerlerde görülen vakaların da tamamen kontrol altına alındığı ifade edildi. Bakanlık, "Gelip Türkiye'deki durumu yerinde görebilirsiniz. Biz de Irak'a gelerek durumu yüz yüze anlatabiliriz" mesajını verdi.

GENEL SORUN DEĞİL

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Irak'ın çekincesini sadece Balıkesir bölgesinden alınan tavuklar oluşturuyor. Ülke genelinden yapılan alımların durdurulması gibi bir durum ise şu an söz konusu değil. Bürokratlar sorunun kısa sürede çözüleceğini ifade ediyor.

İHRACATIN % 60'I IRAK'A
Kanatlı eti tüketiminin yüzde 10'unu iç üretimle karşılayabilen Irak, Türk şirketleri için önemli bir pazar. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği'nin (BESD-BİR) verilerine göre Kuzey Irak'a 2014'te 226 bin 734 ton kanatlı eti ihracatı yapıldı. Sektör ihracatının yüzde 60-65'ini Irak'a yapıyor.

"SALGIN TEHLİKESİ YOK"
Bakanlık bürokratları, Türkiye'de şu an kuş gribi salgını yaşanmasına yönelik hiçbir tehlike bulunmadığını söylüyor. Bu virüsün sıcak havada yok olduğunun altını çizen kaynaklar, "Risk yok. Yayılma eğilimi yok. Zaten belli bir ısıda yok olan bir virüs. Her şey kontrol altına alınmış durumda. Endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Bunu Iraklı yetkililere anlattık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'la tavuk müzakeresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN