Eczacıbaşı YBO'dan vazgeçmedi

Anadolu'daki 35 yatılı bölge ortaokulunda çocukların hayatını değiştiren Eczacıbaşı, Hijyen Projesi'ne 5 yıl daha devam kararı aldı. Faruk Eczacıbaşı, "MEB'le protokol imzaladık. 5 milyon liralık bütçe ayırdık" dedi

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Eczacıbaşı YBO'dan vazgeçmedi
Türkiye' nin dört bir yanına dağılan ve bulundukları bölgede eğitime ulaşımı kolaylaştıran Yatılı Bölge Ortaokulları'nın (YBO) kaderi, 2007'de bir tesadüf eseri değişti. Anadolu'nun en ücra köşelerindeki çocukların eğitim hayallerini gerçekleştiren bu okullardan birine yapılan ziyaret sırasında, tuvaletlerdeki hijyen olmayan koşullar keşfedilince geniş çaplı bir proje başlatıldı. Sorunu öğrenen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, beş yıl boyunca binlerce öğrenciye dokunacak bir çalışmanın adımlarını attı.

5 YILDA 35 OKULA GİDİLDİ

Eczacıbaşı'nın o tarihte Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğinde başlattığı Eczacıbaşı Hijyen Projesi'ne üç yıl sonra Milli Eğitim Bakanlığı da dahil olunca yarattığı fayda çığ gibi büyüdü. Proje kapsamında Eczacıbaşı Topluluğu çalışanları ve gönüllülerin de desteğiyle YBO'ların pansiyon ve derslik bölümlerindeki temizlik alanları, tesisat altyapısı onarıldı. Yenilemede VitrA ve Artema ürünleri kullanıldı. Ayrıca Selpak markasıyla da öğrencilere hijyen eğitimi verildi. 7 yıl önce Faruk Eczacıbaşı'nın başlattığı bu iyilik projesi 29 ilde 35 YBO'ya kadar uzandı. Faruk Eczacıbaşı, 5 yıl diye yola çıktıkları projede önemli sonuçlar aldıklarını ve yüzlerini güldüren, gururlandıran birçok başarı hikâyesinin temellerini attıklarını vurguluyor. "Bu başarı yola devam etmemiz gerektiğiyle ilgili motivasyonumuzu güçlendirdi" diyen Eczacıbaşı, topluluk olarak bir 5 yıl daha projenin uzaması kararı aldıklarını vurguluyor.

HEDEF 60 OKULA ULAŞMAK

Eczacıbaşı Hijyen Projesi'yle 17 bin yatılı bölge ortaokulu öğrencisi temiz şartlarda eğitim görüyor. İlk kez tuvalet eğitimi alanların da aralarında bulunduğu 6 milyon öğrenci ise hijyenik şartların nasıl hayat kurtardığı bilgisini küçük yaşlarda belleklerine kazımış. Şimdi projenin ikinci fazı devreye alınmışken Faruk Eczacıbaşı'na soruyoruz: "Bu kez hedef ne?". Yanıtı şöyle oluyor: "Çocuklara anlayabilecekleri dilde eğitim verirseniz sonuçları çok güçlü oluyor. Artık büyükleri onlar eğitiyor. Burada 10 yıl sonra üretken olacak, ekonomiye katkıda bulunacak çocuklardan bahsediyoruz. Gittiğimiz okullarda önemli geri dönüşler aldık. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı bize yeni okullar için yol gösterecek. Şu anda keşif ziyaretleri yapıyoruz. Hedefimiz bu 5 yılın sonunda gidilen okul sayısını 60'a tamamlamak."

HİJYENE 10 YILDA 10 MİLYON LİRA
YBO'lardaki çocukların daha hijyen şartlarda eğitim görmeleri için projenin ilk 5 yıllık döneminde yapılan çalışmalara 5 milyon liralık kaynak aktarılmış. Faruk Eczacıbaşı, ikinci 5 yıllık dönemde de aynı miktarda bir bütçe planladıklarını söylüyor. Geçen yıl proje kapsamına alınan Adana, Ağrı, Balıkesir, Kayseri, Sinop ve Giresun'daki YBO'larda başlayan çalışmalar bu yıl da sürdürülecek.

ORFF'LA MİNİKLERE MÜZİK EĞİTİMİ
Eczacıbaşı'nın eğitimin dışında sanat ve spora yönelik projeleri de uzun yıllardır sürüyor. Topluluk şimdi de bu iki grubu birleştiren yeni bir projeye başladı. Faruk Eczacıbaşı, Dans Eden Notalar adını taşıyan projeyle, anaokullarında müzik eğitimini güçlendirmeyi hedeflediklerini söylüyor. MEB Temel Eğitim Müdürlüğü ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı'nın işbirliğiyle başlanan proje kapsamında İstanbul'da belirlenen 10 pilot anaokulundaki 60 öğretmene eğitim verilecek. Yeteneklerin erken yaşta keşfedilmesini hedeflediklerini söyleyen Faruk Eczacıbaşı, Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nin de projede yer alacağını belirtiyor. Katılan öğretmenlere Orff enstrümanları veriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eczacıbaşı YBO'dan vazgeçmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN