Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koalisyonun lafı bile tüketicinin algısını bozuyor

"Tüketici uzun vadeli önünü görmek istiyor" diyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, koalisyon ihtimalinin dillendirilmesi bile tüketicinin algısını bozduğunun altını çizdi

Giriş Tarihi: 18.5.2015
Koalisyonun lafı bile tüketicinin algısını bozuyor
Sur Yapı'nın Yönetim kurulu Başkanı Altan Elmas'la inşaat sektörünün gündemini ve seçim sürecini konuştuk.

İnşaat sektörü seçimden ne bekliyor?
Sektör istikrar istiyor. Bizim ürünümüz büyük bir ürün. Herkesin hayatında bir veya iki kere sahip olduğu bir ürün satıyoruz. Dolayısıyla çok önemli ve uzun vadeli bir karar alıyor insanlar. Bu karar için tüketici uzun vadeli önünü görmek istiyor. Bunun yolu da tek parti iktidarından geçiyor.

Seçim öncesinde herhangi bir durgunluk yaşandı mı piyasalarda?
Koalisyon ihtimaliyle bile 15 günde olsa Türkiye'nin moralini bozabildiler. Bu ihtimalin dillendirilmesi bile tüketicinin algısını hemen zayıflattı. Martta biraz konut satışları düştü. Ama nisanda hemen toparladık. Bu düşüşü buna bağlıyorum. Biz istiyoruz ki insanlar önünü istikrarlı görebilsin. Bu bizim için olmazsa olmaz bir şart.

Peki faizler?
Faizler mümkünse sıfır, değilse de en yakın rakam olmalı. Çünkü toplumun büyük kesimi hala konuta erişmiş değil. Orta ve altı kesimi konut sahibi yapmak mecburiyetindeyiz. Bir taraftan kentsel dönüşümü yürütürken, bir taraftan insanlara o konutları aldırabilmenin yolu faizlerin düşürülmesinden geçer. Bugünkü seviye daha orta üstü kesimleri konut sahibi yapabiliyor. TOKİ burada büyük açığı kapatıyor. O da olmasa büyük dengesizlik yaşanır. Faiz niye düşer? Faiz de ekonomi iyiyse düşer. Ekonomimizde bir problem yok. Borçluluğu milli gelirin yüzde 30 seviyesine gelmiş bir devlet bütçesi var. Bütçe açığı yok. Yatırımlara da devam eden bir devlet var. İyi bir iç talep var. Türkiye'nin yabancı sermaye çekmemesi için, büyümemesi için hiçbir sebep yok. Faizlerin düşmemesi için de ekonomik olarak bir sebep yok. Dolar kurunun büyük kısmı, tamamen seçim öncesi algı ile şişirilen, bir şekilde geleceğe dair beklentileri şüpheli hale getirilerek insanların dolara yükselmesiyle bu hale geldi.

MUHALEFET HİZMET YARIŞINDA

Seçim sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Anketler ortaya koyuyor çıkacak sonucu. AK Parti'nin en başarılı yönlerinden bir tanesi de bu seçimde ilk defa muhalefet bir hizmet yarışına girdi. Türkiye'nin normalleşmesinin bir ispatıdır bu. Artık kimse irtica söylemiyle meydanları inletmiyor. Kabullenilse de edilmese de siyasi zemin Yeni Türkiye zemininde yürüyor. Bu da iktidarın en büyük başarısıdır. Türkiye'nin yeni bir anayasaya kesin ihtiyacı var. Türkiye bugün normalleştiyse 2010 referandumu sayesinde normalleşti. O dönem Türkiye, Yeni Türkiye'nin temelini atmış oldu. Bir sonraki adımda bütün toplamı kesiminin kendini ait hissedebileceği ve milli değerlere sahip nötr bir anayasaya ihtiyacı var.

Sur Yapı'nın projelerde son durum ne? Mayısa kadar toplam kaç konut sattınız?
4. ay sonu itibarıyla 350 birim sattık. 200 milyon lira ciro elde ettik. Yılsonuna kadar bin konut satmayı hedefliyoruz. Hedefimizin önünde gidiyoruz şu an. 2015'in sonuna kadar açıklayacağımız projelerle beraber 1.5 milyar liralık konut ve ofis satış portföyümüz var. 1 milyar lira da yürüyen projelerimiz var. Son çeyrekte iki tane daha proje satışa sunacağız. 2016'da satışa sunacaklarımızla beraber 2.1 milyar lira olacak. Axis ve Bursa Marka projelerimizdeki AVM'leri de sayarsak toplamda 3 milyarlık proje yürütüyoruz.

Yeni projelerinizle ilgili bilgi alabilir miyim?
Sancaktepe'de 55 bin metrekarelik arsa üzerinde 650-700 konutluk bir proje olacak. 15-20 bin metrekare arasında da ticari ünite olacak. Yüzük taşı bir arsa burası. Birkaç etap halinde inşa edeceğiz. 300 milyon liraya yakın ciro bekliyoruz. Son çeyreğe yetiştirmek istiyoruz ama ilk çeyreğe de kalabilir.

'10 NUMARA KAMPANYA YAPTIK'

Axis projenizde son durum nedir?
Axis'te satışlar hızla devam ediyor. Burada çok güzel de bir kampanya başlattık. Peşinatı yüzde 10'a düşürdük. Vadeyi 48 aya çıkardık. Dolar kurunu da 2.50'ye sabitledik. Yüzde 10'da indirim yapıyoruz. 10 numara kampanya yaptık yani. Fiyatlar 800 bin liradan başlıyor. Yüzde 50'sini sattık. 195 ofis var projede. Bir bloku henüz satışa açmadık. 7 bin metrekarelik bir blok. Kurumsal kiralamayı düşünüyoruz. Tataristanlı bir grup vardı. Petrol fiyatları geri gelince seçim öncesinde beklemeye aldılar.

Projenin detaylarından bahseder misiniz?
Proje lokasyon açısından kupon bir yerde yer alıyor. Atatürk Havalimanı, Taksim-Mecidiyeköy- Levent, Aksaray-Yenikapı- Sultanahmet-Sirkeci, Üsküdar- Kadıköy-Kartal gibi şehrin merkezi noktalarına kolayca ulaşılabiliyor. Tarihi yarımada manzarasına sahip Axis İstanbul, 74 ile 210 metrekare arasında değişen ofisleri, kurumsal firmalar için 7 bin 500 metrekareye kadar birleştirilebilen ofisleri ile ticari hayatın merkezi olacak.

HAK SAHİPLERİ TEREDDÜT ETMİYOR

Dönüşüm çalışmalarınız var mı?
Beykoz, Gaziosmanpaşa ve Ataşehir'de dönüşüm çalışmaları yapıyoruz. Beykoz'da hem dönüşüm hem de normal proje geliştiriyoruz. Bir 75 dönüm var. Planları bitti. Ufak tefek işleri var. Bir de dönüşüm var. 2016'da başlayacağız. Her gün sözleşme imzalıyoruz. Beykoz'da işler rayına girdi. Hak sahipleri bizi tereddütsüz tercih ediyorlar. Birkaç model oluşturduk. Hangi hak sahibine uygun model varsa onu tercih ediyor. Gaziosmanpaşa'da ağır gitti biraz iş. 2.5 sene oldu. Çoktan başlamalıydık. Ama hala başlayamadık. Plan onaylandı ancak hak sahiplerinin imza atması lazım. Sıkıntı vatandaşın farklı taleplerde olması. Çok işgalci var. Onların büyük kısmını temizledik. Burada önde giden GOPAŞ . Bizler ve hak sahipleri arkadan geliyoruz. İlk başlayan biz olduğumuz halde 3'te2'yi geçemedik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyonun lafı bile tüketicinin algısını bozuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN